Lam med sorte oliven (Arni me mavres elies) (Hellas)

Fremgangsmåte

Skjær kjøttet i munnfyll-stykker og brun det på alle sider i en dyp panne. Skjær over hvitløken og legg den ned i pannen. Sett lokket på og la kjøttet surre til det er mørt, ca 5-8 minutter. Krydre så med pepper og legges over i en godt smurt ildfast form.

Egg og yoghurt piskes sammen. Smøret smeltes og avkjøles og tilsettes så egg/yoghurt-blandingen, som deretter fordeles over kjøttet. Formen skal stå i stekeovnen ved 220-225 C i ca 15 minutter, til eggemassen har stivnet og retten har fått en delikat farge. Pynt med oliven på toppen.

Kilde Apéritif

Forsiden akkurat nå
By på denne kraftpakken av en fiskerett: Kveite à la plancha, linseragout med chorizo og serranoskinke
Dagens rett

Forsiden akkurat nå - 2

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på
Dagens rett

Coq au vin er kanskje den beste måten å servere kylling på

Coq au vin er både så fransk og så klassisk som en rett kan bli. Rett og slett den perfekte søndagsmiddagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 05. november i Oslo

Moderne julemat møter prisbelønte toppviner fra Tyskland

Opplev en helt spesiell kveld der moderne norske juleklassikere møter noen av Badens mest spennende viner. Her får du møte «Next Generation Winemaker of the Year”, Johanna Bernhart.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet
+
Ukens drink

Feir de norske eplene i en drink med en ny akevitt du finner på polet

Dette er en vri på en drink to ganger norgesmester i bartending, Bread Christensen, laget med vanlig Linie Aquavit, men som her er laget med en annen akevitt, som heter det samme som den opprinnelige drinken.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her