Ostekake med lønnesirup og karamelliserte nøtter
Foto: TINE

Ostekake med lønnesirup og karamelliserte nøtter

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 175 grader.

Smør og strø en kakeform. Pisk kremost og brunt sukker lett og luftig. Tilsett eggene ett etter ett, og pass på at alt er blandet inn før du har i det neste. Ha i lønnesirup.

Bland mel og bakepulver, sikt det inn i røren og rør forsiktig sammen. Pass på å unngå melklumper, men ikke rør for hardt. Spe eventuelt med litt melk om røren blir for fast.

Kaken stekes på 175 grader i ca. 40 minutter, eller til det ikke henger igjen noe deig på en kakepinne. Ta ut kaken og la den avkjøles før du deler den i to. Bunnene kan evt. dynkes med mer rom.
 
Brente nøtter
Mens kaken stekes, lager du brente nøtter. Rist nøttene i en tørr stekepanne i noen minutter. Pass på at de ikke brenner seg - de skal bli aromatiske, men ikke ha svidde flekker.

Ta ut nøttene og rør sammen brunt sukker og vann i pannen. La det koke opp.

Ha nøttene tilbake i pannen og rør rundt slik at nøttene er helt dekket. Fortsett å røre.

Etter hvert vil sukkeret bli grynete og tørt, men bare fortsett å røre. Etter en stund vil sukkeret smelte igjen og bli til karamell.

Smak til med chipotlepulver og salt, og rør inn smør helt til slutt. La det avkjøles.

OBS! Karamell er veldig varmt!

Krem:
Pisk kremost og lønnesirup lett og luftig, og smak eventuelt til med rom. Tilsett melis etter smak, kremen skal bli tykk, men ikke for søt.

Flere oppskrifter på ostekake

Sendt inn av TINE

Forsiden akkurat nå
Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen
Dagens rett

Disk opp med en skikkelig smaksrik fiskerett denne helgen

Steinbit i en blåskjellsaus/gryte eller saute på fagspråket, er så godt som sjømat kan bli. Ikke er det vanskelig heller.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass
Dagens rett

Bakt camembert med honning og valnøtter er kosemat som skal nytes med senkede skuldre og fulle glass

Bakt camembert er uimotståelig deilig helgekos. Perfekt for en kveld med selvpleie eller en romantisk kveld for to.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir
+
Godbiter i pollisten

Britene utfordrer med både chardonnay og pinot noir

Stadig flere britiske viner uten bobler kommer til Norge, og de er virkelig overbevisende.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Mini-barolo i magnum til knallpris
+
Ukens vin

Mini-barolo i magnum til knallpris

I siste årgang har den fått druer fra topp vinmarker uten at prisen har gått særlig opp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny
Matkurs og vinkurs
Winedinner 14. oktober i Oslo

Ikoniske viner fra California til en 5-retters meny

Den 14. oktober har du muligheten til å bli bedre kjent med den anerkjente vinprodusenten Sanford, når du får smake på 6 av deres viner til en fantastisk meny.  

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten
+

Braastad får hjelp av champagneekspert til å løfte kvaliteten

Braastad-familien, nå med Edouard, har for første gang på 150 år fått inn en person utenfor familien til å lage produktene. Aurelien Jayat har lang erfaring fra vin- og champagneindustrien, som kommer til nytte i møtet med det fallende markedet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her