Ostekake med lønnesirup og karamelliserte nøtter
Foto: TINE

Ostekake med lønnesirup og karamelliserte nøtter

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 175 grader.

Smør og strø en kakeform. Pisk kremost og brunt sukker lett og luftig. Tilsett eggene ett etter ett, og pass på at alt er blandet inn før du har i det neste. Ha i lønnesirup.

Bland mel og bakepulver, sikt det inn i røren og rør forsiktig sammen. Pass på å unngå melklumper, men ikke rør for hardt. Spe eventuelt med litt melk om røren blir for fast.

Kaken stekes på 175 grader i ca. 40 minutter, eller til det ikke henger igjen noe deig på en kakepinne. Ta ut kaken og la den avkjøles før du deler den i to. Bunnene kan evt. dynkes med mer rom.
 
Brente nøtter
Mens kaken stekes, lager du brente nøtter. Rist nøttene i en tørr stekepanne i noen minutter. Pass på at de ikke brenner seg - de skal bli aromatiske, men ikke ha svidde flekker.

Ta ut nøttene og rør sammen brunt sukker og vann i pannen. La det koke opp.

Ha nøttene tilbake i pannen og rør rundt slik at nøttene er helt dekket. Fortsett å røre.

Etter hvert vil sukkeret bli grynete og tørt, men bare fortsett å røre. Etter en stund vil sukkeret smelte igjen og bli til karamell.

Smak til med chipotlepulver og salt, og rør inn smør helt til slutt. La det avkjøles.

OBS! Karamell er veldig varmt!

Krem:
Pisk kremost og lønnesirup lett og luftig, og smak eventuelt til med rom. Tilsett melis etter smak, kremen skal bli tykk, men ikke for søt.

• Flere oppskrifter på ostekake

Kilde TINE

Forsiden akkurat nå
Epler servert som terte er noe helt eget
Ukens kake

Epler servert som terte er noe helt eget

En enkel, men like fullt smakfull terte som du kan lage i flere etapper. Følg oppskriften og du blir overbevist.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her