Semifreddo

Ingredienser
Kake:
3 eggehviter
1 ts kaffepulver
175 g sukker
50 g hasselnøtter
6 dl fløte
500 g frosne bær

Sjokoladesaus:
1 1/2 dl fløte
1 ss sirup
3 ss vann
140 g mørk sjokolade, 70%
2 ss smør

Fremgangsmåte

Kakebunn:
Nøtter ristes og hakkes. Eggehviter vispes med litt sukker til den hvitner.Ha i kaffepulver og halvparten av sukkeret. Pisk til den stivner, ha i resten av sukkeret og nøtter. Bland godt.
Ha massen på bakepapir i kvadrat, 2 cm høyt.
Stek på 110 gr ca 3 timer til sprø og litt gyllenbrun. Avkjøl og fjern bakepapiret.
Kle en 24 cm springform med bakepapir.

Fyll:
Bruk frosne bær, gjerne en blanding. Visp fløten til halvstiv. Skjær ut et helt stykke marengs til bunn i formen, brekk opp resten. Vend marengsbitene inn i den halvstive kremen.
Fyll et lag på 2-3 cm nederst i formen. Legg på halvparten av de frosne bærene. Gjenta med enda et lag. Avslutt med det hele marengsstykket.
Trykk godt og pakk formen inn i plastfolie, og aluminiumsfolie utenpå. Frys ned kaken i formen. Holder seg i flere uker.

Sjokoladesaus:
Kok opp fløte, sirup og vann til det bobler. Skru ned varmen og rør i sjokoladen i biter, samt smør. Varm forsiktig under litt røring til sausen er jevn og gyllen. Avkjøl og hell i plastbeger hvis den skal fryses. Varmes før bruk.

Før servering:
Slå sausen oppi en ildfast form og varm den i vannbad. Rør den jevn mens den varmes opp. Ta opp kaken 3 timer før servering. Fjern folie og bakepapiret etter 1 time. Snu kaken oppned på et fat. Oppbevares i kjøleskapet til servering.

Sendt inn av Arvid Olsen

Forsiden akkurat nå
Krydret mat er perfekt i sommervarmen - denne retten er en innertier
Dagens rett

Krydret mat er perfekt i sommervarmen - denne retten er en innertier

Her i form av smaksrik og marinert breiflabb på en krydret og aromatisk kokossuppe som kan serveres varm eller kald.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med dette til middag blir helgen minneverdig
Dagens rett
Teriyakibiff

Med dette til middag blir helgen minneverdig

Denne japanskinspirerte biffretten er utrolig lettlaget, men ikke mindre smaksintens og saftig av den grunn.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut
+
Godbiter i pollisten

Det er ikke bare de vakre etikettene som gjør at disse vinene skiller seg ut

Innholdet er fascinerende og absolutt noe for seg selv i australsk sammenheng, og mannen som har gitt navn til dem, lever opp til inntrykket.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene
+
Ukens vin

Topp kjøp: Sørfransk spesialitet til skalldyrene

En drøm til østers, blåskjell og reker – samt nordmenns favoritt sushi, eller når du bare vil ha en herlig frisk hvitvin i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så kjapt lager du en sommerlig middag: Salat med tortellini og reker
Dagens rett

Så kjapt lager du en sommerlig middag: Salat med tortellini og reker

Salat med tortellini og reker er både sommerlig og mettende. Og middagen er klar på et drøyt kvarter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik får du Sevilla-varme inn i negronien
Ukens drink

Slik får du Sevilla-varme inn i negronien

Med den nye ginen fra Tanqueray fra basisutvalget får negronien en karakter som matcher sommeren veldig godt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her