Sitron- og ostekake toppet med eple servert med sprø eplecannelloni, kesam- og plommesorbet
Gunn Beate Helgås, Solvolds

Sitron- og ostekake toppet med eple servert med sprø eplecannelloni, kesam- og plommesorbet

Fremgangsmåte

Sitron- og ostekake:
I stekeovnen ved 118 grader grader i 10-12 min.

Kjør kremostbasen (eller kremost naturell), eggeplommer, sitronsaft og -skall  glatt i foodprocessor. Tilsett det tempererte smøret mot slutten. Bruk porsjonsringer i stål uten bunn som former. Tett bunnen med et stykke aluminiumsfolie. Legg havrekjeksen i formen. Fyll massen over i formene  som er smurt, slik at det står igjen 1 cm. Stek kakene, ta de ut og avkjøl i former.

Eple cannelloni:
Bland eggehvitene og melis i en bolle. Rør inn smeltet smør under omrøring sammen men hvetemelet. Smør et tynn lag deigmasselag utover et teflonark. Dryss tørt brød krumm og demerarasukker over deigen. Stek i stekeovnen ved 130 grader grader i ca. 4 min.

Ta ut og kutt til passe firkanter. Stek firkantene videre i 2 min. Ta ut en og en firkant og rull dem starks ( før de stivner) rundt en trepinne (16-20mm). Disse cannellonien skal fylles med eplekrem.

Eplekrem:
Ha eplene i en kjele sammen med sukkeret og rør om til de begynner å væske seg. Legg på lokk å la det koke  til eplene er møre.Rør til eplemos og avkjøl. Visp fløten til krem og rør inn i den kalde eplemosen. Fyll kremen i cannelloniene.

Kesam- plommesorbet:
Ha plommene i en kjele sammen med sukkeret og kok de møre under lokk. Avkjøl plommene og kjør de i foodprocessor sammen med kesam. Tilsett glukose og kjør massen i ismaskin eller frys i fryseboksen, men da er det viktig å røre i ismassen et par-tre ganger før den er helt stiv.

Eplechips:
Press saften av sitronen og bland sammen med sukkerlaken.
Dypp epleskivene i sitronlaken. Legg så eplene utover en teflonmatte og tørk i stekeovn ved 85 grader til de er tørre.

Sendt inn av Gunn Beate Helgås, Solvolds

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

330 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her
+
Tester

330 rødviner testet: Endelig er 2024-årgangen her

Det eneste problemet med klassiske burgundårganger er at det betyr små volum.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026
Matkurs og vinkurs
Vinmesse 07. mai i Oslo

Smak hundrevis av viner på Rieslingmessen 2026

Bli med på en smakfull vinopplevelse hvor du får smake viner fra noen av verdens beste rieslingprodusenter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet
Dagens rett

Søndagsmiddagen er en førsommerlig kyllingfilet

Saftig kyllingkjøtt pakket inn i spekeskinke som får følge av myk sommerkål, er en perfekt match. Prøv denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her