Sjokoladekake med lettrømme
Foto: Nadin Martinuzzi

Sjokoladekake med lettrømme

Lettrømme gir ekstra saftig og holdbar sjokoladekake. Denne oppskriften gir en kake som kan tilpasses alle aldersgrupper og formål.

Fremgangsmåte

Sjokoladekake:
Smelt smøret og ha det i en bakebolle sammen med egg og sukker. Bland sammen og visp det luftig med en kjøkkenvisp enten for hånd eller i maskin, ca. 6 minutter.

Rør ut rømmen i 3,5 dl vann. Bland hvetemel, kakao, natron og salt sammen i et stort dl-mål. Tilsett deretter det tørre og våte vekselvis oppi eggeblandingen. Rør kakerøren godt sammen.

Kle en liten langpanne, ca. 25×35 cm, med bakepapir eller smør den godt. Hell røren over i formen.

Stek sjokoladekaken midt i ovnen på 180°C i 30-40 minutter. Kaken avkjøles på rist.

Glasur: Mål opp smør i en bakebolle, og la det bli mykt i romtemperatur. Ha i resten av ingrediensene bortsett fra kaffe, og bland godt sammen. Spe med kaffe til en passe tykk glasur, eller ønsket smak.

Når kaken er avkjølt smør et godt lag med glasur på. Pynt kaken med grovhakkede valnøtter og hasselnøtter.

Tips:
Varier pynten etter anledning. Bruk seigmenn og annet godteri til barnebursdagen, og valnøtter eller jordbær til de voksne.

Se våre andre oppskrifter på sjokoladekake

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få ukens kake som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Brodogkorn.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne fiskesuppen blir det feststemning
Dagens rett
Fiskesuppe med torsk og reker

Med denne fiskesuppen blir det feststemning

Det er ikke mer enn torsk og reker som skal til. Mye god smak for en liten innsats.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her