Skinkestek kokt i krydderbuljong
Foto: matprat.no

Skinkestek kokt i krydderbuljong

Koke steken? Går det? Javisst! Om du lar steken trekke i en god buljong rett under kokepunktet til den er ferdig får du et fantastisk mørt og saftig resultat. Nydelig til middag, og supert som pålegg i mange dager etterpå!

Fremgangsmåte

Surr steken opp med hyssing om du ikke har kjøpt den ferdig surret. Stikk et steketermometer inn i steken slik at spissen er midt i steken.

Lag buljong og legg i løkringene. Legg urtekvasten i den kokende buljongen sammen med skinka.

La skinken trekke på 90 grader i ca. 1 time til steketermometeret viser 75 °C kjernetemperatur.

Ta skinka opp og la den hvile. Kok ris etter anvisning på pakken, men bruk buljongen i stedet for vann.

Kok opp ca. 5 dl av buljongen som er igjen og jevn med maisennajevner: Juster gjerne fargen med noen dråper sukkerkulør, og server sammen med dampet blomkål og sukkererter.

Tips: Bruk her en god buljong som du lager selv, eventuelt bruk en ferdig buljong av god kvalitet som er å få tak i i de fleste dagligvareforretninger. Disse buljongene er kokt inn litt så tilsett gjerne like mengder vann til ferdig buljong her.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare
Dagens rett

By på nydelig fiskesuppe med sesongens beste råvare

Nå er skrei å få tak i overalt. Og med denne oppskriften på fiskesuppe med skrei og små grønnsaker, blir det fest på tallerkenen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også
Dagens rett

Det er ikke bare trøndere som liker sodd - bli overbevist du også

Ingenting er som en rykende varm sodd til middag en kald vinterdag. Prøv denne oppskriften på trøndersodd fra Nord-Trøndelag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen og druesorten slutter aldri å fascinere

Hvordan det er mulig å lage en rødvin med så mye karakter og eleganse og likevel bare 11,5 prosent alkohol. Og så finnes den på de fleste større pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin
+
Ukens vin

For 200 kroner får du en virkelig herlig rødvin

Den finnes dessuten i de fleste polhyller og er perfekt å ta med seg på vinterferien – også om den tilbringes hjemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene
Dagens rett
Omelett med spekeskinke og gressløk

Lag noe ekstra godt og lettvint av restene

Har du gode egg og enten spekeskinke, annen spekemat eller kjøtt, eller kanskje skalldyr eller fisk til overs etter helgen, ja, da har du en super restemiddag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink
Ukens drink

Djevelsk god varm sjokolade- og romdrink

Jag vinteren på dør - eller gled deg over den med denne varme og krydrete drinken med smak av rom og sjokolade.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her