Vaniljekesam-sitronkrem med bringebær
Foto: Astrid Hals

Vaniljekesam-sitronkrem med bringebær

Denne fantastiske desserten er komponert av den kjente konditoren Sverre Sætre og den like kjente kjøkkensjefen Erling Sundal.

Fremgangsmåte

Vaniljekesam-sitronkrem:
Pisk eggeplommene luftige med 50 g sukker. Kok opp resten av sukkeret og vannet og la det koke til en sirup. Hell den varme sirupen i eggeplommene mens maskinen går. Pisk eggedosisen kald.
 

Bløtlegg gelatin i kald vann i 5 minutter. Del sitronen og klem ut juicen. Kok den opp og trekk kjelen av platen. Kryst vannet ut av gelatinen og smelt den i den varme juicen. Pisk juicen ned i eggeplommene.

Visp kremfløten til lett krem. Vend kesamen ned i eggeblandingen med en visp. Vend tilslutt inn kremen med en slikkepott. Sett til avkjøling til den stivner (Ca 3 timer).

Mandelmakroner:
Kjør mandler, eventuelt kakopulver og melis til fint mel i en matprosessor og sikt det.
 

Pisk sukker og eggehvite til stiv marengs. Vend mandelmelet inn i marengsen med en slikkepott. Vend også inn noen dråper konditorfarge hvis du velger å bruke det istedenfor kakao.

Bruk en sprøytepose og sprøyt topper som er 2 cm i diameter på en bakepapirkledd stekeplate.

Sett stekeovnen på 170 ºC.

La mandelmakronene stå på kjøkkenbenken og tørke i 20 minutter før du steker dem i 15-20 minutter.

La makronene bli avkjølt før du tar dem av bakepapiret. De skal være myke inni og sprø utenpå. Blir de for sprø, kan de ligge i kjøleskapet natten over.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Kilde Sverre Sætre og Erling Sundal / TINE Kjøkken

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter
Ukens kake

En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter

Det gjelder å ha et godt utgangspunkt som med denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Tøffere konkurranse for norske barer i verdenstoppen

Himkok ligger nå på en 24. plass, men er fortsatt Nord-Europas beste bar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her