Vegansk red velvet-kake med kremostfrosting
Foto: LauriPatterson

Vegansk red velvet-kake med kremostfrosting

Red Velvet-kaken er også kjent for sin smøraktige eller kremostbaserte hvite glasur som i denne oppskriften ikke inneholder melkeprodukter i det hele tatt siden den er vegansk

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 180 grader, finn frem to runde kakeformer (28 cm eller ønsket størrelse). Dekk bunn med bakepapir eller smør kaka med margarin/matfett og strø mel på.

Fyll opp et målebeger med soyamelk og ha eddik i. Man vil etter kort tid merke at melka blir tykkere - dette er en slags erstatning for kulturmelk.

I en bakebolle, bland sammen alt det tørre. Miks til det er klumpfritt. Tilsett deretter alt det våte, inkludert soyamelkblandingen. Ha i matfargen til du får ønsket farge på røren. Den skal ha en dyp farge. Husk å ikke overmikse! 

Hell umiddelbart røra over i formene og sett i ovnen. Stek i 35-50 min (sjekk underveis med pinne).

Mens kaka er i ovnen kan du starte med frostingen:

Bruk mikser og visp sammen margarin og matfett til det er klumpfritt og godt blandet. Ha deretter i den melkefri kremosten og miks på medium styrke i 2 minutter. Dersom du merker at frostingen er for tørr, ha i litt soyamelk. 

Mens mikseren går, ha i litt og litt melis helt til alt er tilsatt. Igjen, juster med soyamelk om nødvendig. Ha i salt og vaniljeekstrakt og miks til det er fluffy og melisen har løst seg opp (ca 2-3 min)

Sett frostingen i kjøleskapet og la den stå til kaka er klar til å settes sammen.

Når kaka er klar, etter avkjøling, vil du ha nok til 4 lag. Skjær de to bunnene på langs og legg frosting mellom lagene og dekk til slutt hele kaka med resten av frostingen. 

Tips:
Denne kaka er veldig god med knuste valnøtter eller pecannøtter på toppen.

Her finner du mange oppskrifter på fristende kaker

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev - det er selvfølgelig gratis.

 

Sendt inn av Øydis Rake Hegg

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer
Ukens drink

Miks denne sinte drinken til helgens innspurt med julefilmer

Denne drinken er inspirert av julefilmen Elf fra 2003 - med Will Ferrell i hovedrollen. En perfekt kickstart for juleferien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik velger du drikke til juledesserten
Julemat
Drikke til juledesserten

Slik velger du drikke til juledesserten

Vi tøyser ikke med de søte juletradisjonene, derfor blir det også veldig klassisk i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare
+
Godbiter i pollisten

Når beaujolais nouveau er vel over, er det tid for å gå tilbake til ekte vare

Det er ikke til å komme fra at det er med beaujolais fra de 10 cru-ene, at det blir spenning. Og denne for Norge nye produsenten overbeviser stort.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg
+
Ukens vin

Super syrah i flere innpakninger – på et pol nær deg

Tre virkelig gode syraher servert på ulike måter, men fra samme magiske hånd.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik lager du julestemning på et øyeblikk
Dagens rett
Rugbrød med medisterkake og bacon

Slik lager du julestemning på et øyeblikk

Her får du en smakfull og enkel oppskrift som er perfekt nå i juleinnspurten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Bak disse brune pinnene, og du trenger ikke flere julekaker
Ukens kake

Bak disse brune pinnene, og du trenger ikke flere julekaker

Brune pinner høres kanskje litt kjedelig ut, men disse julekakene er faktisk veldig  gode og populære.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her