- Bayer var det første ølet vi overhodet brygget, sier informasjonssjef Terje H. Johansen ved Macks Bryggerier. Brygget som rullet ut 17. mai 1878 var satt tre måneder tidligere. Neste brygg kom først 14. november samme år. Det første året ble det produsert tre brygg eller rundt 9.000 liter bayer ved Mack. I år vil samme produksjon komme opp i omlag 140.000 liter. Totalt vil bryggeriet i år produsere 16 millioner liter, fordelt på rundt 15 øltyper. 22 øre Bayerølet fra Mack førte til at øl ble billigere for tromsøværingene. Før Mack begynte å brygge ble byens kjøpeøl importert fra Oslo, og i enkelte tilfeller helt fra yskland. Transportprisene gjorde at dette ølet ble dyrt. I tillegg kunne importørene skru prisene i været, fordi konkurransen var liten. - Vi kunne levere billigere øl. Det førte til at importert øl også ble billigere, sier Johansen. Det første "prima" bayerøl fra Mack kostet rundt 22 øre per 0,7 liters flaske. Det tilsvarer i underkant av 12 kroner flasken i dag, i følge konsumprisindeksen fra Norges Bank. - Bayerølet er blitt over dobbelt så dyrt i løpet av 120 år, vesentlig som følge av statsens avgifter, sier Johansen. Lurte tyskerne Likevel var det mange som foretrakk det tyske, men dyrere ølet. Blant annet ville den eksklusive herreklubben Atenæum ha det tyske Culmbacher-øl. En gang rakk ikke dette ølet frem i tide. I all hemmelighet ble fatene fylt med bayer fra Mack. Sannheten kom for dagen i løpet av kvelden, men Culmbacher-øl ble aldri mer servert i klubben. Bayer, sammen med bok var det mest populære ølet i Norge frem til den andre verdenskrigen. Etter krigen har populariteten sunket. Bayer utgjør nå drøye en prosent av den totale ølomsetningen i Norge. De senere årene har trenden snudd, og bayerølet øker nå i volum. - Det mørke bayerølet med mye smak er blitt populært blant mange unge mennesker, sier Johansen. Fakta Bayer brygges etter renhetsloven, og består kun av malt, humle, gjær og vann. Den opprinnelige oppskriften stammer fra Bayern i Tyskland. Dette ølet var i mange år enerådende på markedet i Norge, såkalt bayersk øl. Bayer kan erstatte rødvin til visse matretter. Det passer best til kraftige kjøttretter som biff, stek, fårikål og vilt. Kjøtt kan også marineres med bayer, og bayer kan brukes som krydder under mattilberedning. NewsWire
Øljubel 17. mai
Norges største vindatabase er blitt enda bedre
Du kan filtrere på en lang rekke egenskaper, lete i historiske vindata, legge i vinkjeller og fortsatt bestille direkte fra pollisten.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Disse vinene ser du bare her
Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Høstferiens beste trelitere
De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand
Det er kanskje uvant for norske ganer å blande reker og svin, men det er det som gir den avhengighetsskapende smaken på disse frityrstekte toastene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Poteter er en super base for smaksrike middagsretter uten kjøtt. Her får du ekstra krydder med på kjøpet
Nå når butikkene fylles med nyhøstede norske poteter finnes det ingen unnskyldning for å bruke dem, også som hovedingrediens i middagen.
Les hele sakenEvents
Kommende Kurs
-
Få plasser igjen
KURS I Oslo, 07. OktoberBli med på en eksklusiv middag: 5-retters meny fra Nektar vinbar og 6 flotte viner -
Ledig plass
KURS I Oslo, 08. OktoberSmaken av Bordeaux: Nyt 10 fantastiske viner til 5 snacksretter -
Få plasser igjen
KURS I Oslo, 13. OktoberUtforsk pinot noir med Thea Engvik
Disse vinene ser du bare her
Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Høstferiens beste trelitere
De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Santa Barbara-pinot til knallpris
Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Prøv Uruguays nasjonalrett potetomelett
Tortilla de patata ble brakt til Uruguay av spanske innvandrere, og så populær er den at sågar den regnes som deres nasjonalrett.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Har du reker til overs, må du prøve disse uimotståelige snacksene fra Thailand
Det er kanskje uvant for norske ganer å blande reker og svin, men det er det som gir den avhengighetsskapende smaken på disse frityrstekte toastene.
Les hele saken