- Bayer var det første ølet vi overhodet brygget, sier informasjonssjef Terje H. Johansen ved Macks Bryggerier. Brygget som rullet ut 17. mai 1878 var satt tre måneder tidligere. Neste brygg kom først 14. november samme år. Det første året ble det produsert tre brygg eller rundt 9.000 liter bayer ved Mack. I år vil samme produksjon komme opp i omlag 140.000 liter. Totalt vil bryggeriet i år produsere 16 millioner liter, fordelt på rundt 15 øltyper. 22 øre Bayerølet fra Mack førte til at øl ble billigere for tromsøværingene. Før Mack begynte å brygge ble byens kjøpeøl importert fra Oslo, og i enkelte tilfeller helt fra yskland. Transportprisene gjorde at dette ølet ble dyrt. I tillegg kunne importørene skru prisene i været, fordi konkurransen var liten. - Vi kunne levere billigere øl. Det førte til at importert øl også ble billigere, sier Johansen. Det første "prima" bayerøl fra Mack kostet rundt 22 øre per 0,7 liters flaske. Det tilsvarer i underkant av 12 kroner flasken i dag, i følge konsumprisindeksen fra Norges Bank. - Bayerølet er blitt over dobbelt så dyrt i løpet av 120 år, vesentlig som følge av statsens avgifter, sier Johansen. Lurte tyskerne Likevel var det mange som foretrakk det tyske, men dyrere ølet. Blant annet ville den eksklusive herreklubben Atenæum ha det tyske Culmbacher-øl. En gang rakk ikke dette ølet frem i tide. I all hemmelighet ble fatene fylt med bayer fra Mack. Sannheten kom for dagen i løpet av kvelden, men Culmbacher-øl ble aldri mer servert i klubben. Bayer, sammen med bok var det mest populære ølet i Norge frem til den andre verdenskrigen. Etter krigen har populariteten sunket. Bayer utgjør nå drøye en prosent av den totale ølomsetningen i Norge. De senere årene har trenden snudd, og bayerølet øker nå i volum. - Det mørke bayerølet med mye smak er blitt populært blant mange unge mennesker, sier Johansen. Fakta Bayer brygges etter renhetsloven, og består kun av malt, humle, gjær og vann. Den opprinnelige oppskriften stammer fra Bayern i Tyskland. Dette ølet var i mange år enerådende på markedet i Norge, såkalt bayersk øl. Bayer kan erstatte rødvin til visse matretter. Det passer best til kraftige kjøttretter som biff, stek, fårikål og vilt. Kjøtt kan også marineres med bayer, og bayer kan brukes som krydder under mattilberedning. NewsWire
Øljubel 17. mai
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Slik har du ikke smakt alvarinho før
Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.
Les hele sakenSlik har du ikke smakt alvarinho før
Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Forsiden akkurat nå - 5
Dagens middag lages enkelt i panne eller på grillen - og helt uten kjøtt
Det er ikke mye som skal til for å gjøre om gammelt brød til middagsrett. Denne oppskriften på sandwich med grillet aubergine og halloumi på hummus vil falle i smak også hos dem som "må" ha kjøtt.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.
Les hele saken