- Bayer var det første ølet vi overhodet brygget, sier informasjonssjef Terje H. Johansen ved Macks Bryggerier. Brygget som rullet ut 17. mai 1878 var satt tre måneder tidligere. Neste brygg kom først 14. november samme år. Det første året ble det produsert tre brygg eller rundt 9.000 liter bayer ved Mack. I år vil samme produksjon komme opp i omlag 140.000 liter. Totalt vil bryggeriet i år produsere 16 millioner liter, fordelt på rundt 15 øltyper. 22 øre Bayerølet fra Mack førte til at øl ble billigere for tromsøværingene. Før Mack begynte å brygge ble byens kjøpeøl importert fra Oslo, og i enkelte tilfeller helt fra yskland. Transportprisene gjorde at dette ølet ble dyrt. I tillegg kunne importørene skru prisene i været, fordi konkurransen var liten. - Vi kunne levere billigere øl. Det førte til at importert øl også ble billigere, sier Johansen. Det første "prima" bayerøl fra Mack kostet rundt 22 øre per 0,7 liters flaske. Det tilsvarer i underkant av 12 kroner flasken i dag, i følge konsumprisindeksen fra Norges Bank. - Bayerølet er blitt over dobbelt så dyrt i løpet av 120 år, vesentlig som følge av statsens avgifter, sier Johansen. Lurte tyskerne Likevel var det mange som foretrakk det tyske, men dyrere ølet. Blant annet ville den eksklusive herreklubben Atenæum ha det tyske Culmbacher-øl. En gang rakk ikke dette ølet frem i tide. I all hemmelighet ble fatene fylt med bayer fra Mack. Sannheten kom for dagen i løpet av kvelden, men Culmbacher-øl ble aldri mer servert i klubben. Bayer, sammen med bok var det mest populære ølet i Norge frem til den andre verdenskrigen. Etter krigen har populariteten sunket. Bayer utgjør nå drøye en prosent av den totale ølomsetningen i Norge. De senere årene har trenden snudd, og bayerølet øker nå i volum. - Det mørke bayerølet med mye smak er blitt populært blant mange unge mennesker, sier Johansen. Fakta Bayer brygges etter renhetsloven, og består kun av malt, humle, gjær og vann. Den opprinnelige oppskriften stammer fra Bayern i Tyskland. Dette ølet var i mange år enerådende på markedet i Norge, såkalt bayersk øl. Bayer kan erstatte rødvin til visse matretter. Det passer best til kraftige kjøttretter som biff, stek, fårikål og vilt. Kjøtt kan også marineres med bayer, og bayer kan brukes som krydder under mattilberedning. NewsWire
Øljubel 17. mai
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.
Les hele sakenArtikler detail - section 11
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett
Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Dagens rett 2
Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.
Les hele sakenArtikler detail - section 11 Ukens vin
Imponer med denne lekre fiskeretten: Sitronstekt piggvar
Vi har satt en av våre aller beste fisker på menyen til helgens festmiddag.
Les hele sakenDenne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 2
Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 3
Superseriøs rock’n roll-rødvin
Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 4
Knallkjøp til biffen
En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 5
Møt slektning av Mona Lisa og bli kjent med 7 av hennes viner
Bli med på en uforglemmelig kveld når Prinsesse Natalia Giucciardini Strozzi tar med seg sine viner og fascinerende slektshistorie til Son Spa.
Les hele sakenForsiden akkurat nå - 6
Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.
Les hele saken