Hardangerhøst

Fremgangsmåte

Bowle.
Ha i brennevinet først, tilsett så all annen væske, bortsett fra eplesideren. Bruk gjerne alkoholfri sider/Mozell, om du syns den blir for alkoholsterk. Ha så i de andre ingrediensene (ikke skrell eplene) og sett bowlen til kjøling en time i kjøleskap.

Ha i eplesideren og nok knust is til å lage en overflatesørpe i bowlen. Kan serveres hele året, gjerne om høsten eller sommeren. Kan også varmes opp som punch, bruk samme oppskrift, men settes til trekking i romtemperatur med håndkle over i en halv time. Varmes opp forsiktig i kjele (sil av eplene og legg disse i etterpå) Serveres i ølkrus (små). Fin til vinteren/høsten.

Sendt inn av Odd-Einar Berdal

Forsiden akkurat nå

Matprisen 2025: Årets kjøkken er Mortens Kro

Mortens Kro på Gjelleråsen utenfor Oslo har som motto «der maten er go’» - det overbeviste juryen i Matprisen 2025.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering
+
Tester

Test av beaujolais nouveau 2025: Årets nye vin smaker nok best to uker etter lansering

Hvis du har planlagt å smake på den allerede på slippdagen som er 20. november, ikke server den for kald. 2025 er en årgang med tanniner og en viss robusthet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer
+
Godbiter i pollisten

Slike chenin blancer tar alle matmessige utfordringer

Savennières er en av vinverdenens skjulte perler som også lagrer veldig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser
+
Ukens vin

Gresk hvitvin er i vinden – til topp priser

Og disse utgavene fungerer like godt hjemme en høstkveld som i Hellas om sommeren.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lær mer om rødvin
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking i Oslo

Lær mer om rødvin

Vil du lære mer om rødvin? Ta med deg en venn eller kom alene og få en god innføring og 8 viner i glasset. Kurset passer for alle uansett forkunnskap.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rekordmange oster i årets VM

Det ble ingen norsk ost i teten av de i alt 5244 påmeldte fra 46 land i årets VM som fant sted i Bern.

Les hele saken