Høstlige Tendenser
Foto: Julie H. Amundsen

Høstlige Tendenser

Vi har fått barsjef på Lysverket i Bergen, Kasper Lygre Gulbrandsen, til å lage sin tolkning av årstiden. Høstlige tendenser har han valgt å kalle drinken.

Fremgangsmåte

Shake alle ingrediensene med isbiter i 10 sek. Dobbelsil over i coupetteglass som har stått i fryseren en tid. Pynt med nougatine som er sprø nøttekaramell.

Hasselnøttsirup:
Denne kan du kjøpe ferdig eller lage selv. Du kan også kjøpe orgeat (krydret mandelsirup) eller lage en mandelmelksirup selv ved å blande usukret mandelmelk og sukker i forholdene 1:1 som varmes opp til sukkeret er oppløst. I hasselnøttsirupen bruker jeg litt vanilje samt en god del toastet rug for å gi den en ektra fin fylde av røstet smak. 

Råvarer:
Pere Magloire VSOP
eller
Chateau du Breuil

Noilly Prat

Her finner du godt over 2000 drinkoppskrifter

Lag din egen personlige bartender enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

 

Få ukens drink som nyhetsbrev - det er selvfølgelig gratis.

 

Sendt inn av Kasper Lygre Gulbrandsen, Lysverket

Forsiden akkurat nå
Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin
Guide

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin

Påske er skiturer, kos i hytteveggen - og appelsiner. Men appelsiner kan brukes til mye mer enn det. Her får du et knippe oppskrifter med nettopp appelsin.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gå for en mettende salat med bulgur og egg som alle liker
Dagens rett

Gå for en mettende salat med bulgur og egg som alle liker

Det er ingen grunn til å rynke på nesen over salat til middag når den er så god som denne oppskriften. Spesielt ikke om du fyller på med litt rester av kjøtt eller fisk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen
Ukens drink

Med bourbon, appelsin og rosmarinsirup i drinken setter du påskestemningen

For både appelsin, rosmarin og whisky gjør susen. Enkelt og knallgodt.

Les hele saken