Blandet fritert fisk (Fritto misto di pesce) (Italia)

Fremgangsmåte

Tørk filetene godt i et klede eller i kjøkkenpapir. Et godt resultat er i høy grad avhengig av at filetene er helt tørre.

Gjør i stand blåskjellene og ha dem i vann som er tilsatt skrellet løk som er delt i fire, laurbærblad og et par stilker persille. Kok dem noen minutter under lokk på sterk varme slik at alle åpner seg. Ryst gryten av og til under kokingen. Kast skjell som ikke åpner seg, ta de brukbare ut av skjellene og fjern strengen etc. Press dem tørre.

Skjær fiskefiletene i strimler på 2 ½ cm tykkelse og vend disse samt blåskjellene og rekene i mel. Friter fiskestykkene i varm olivenolje i 3-4 minutter, alt etter tykkelse og sort. Blåskjell og reker krever vesentlig mindre tid - de blir gylne og ferdige på noen få øyeblikk. Skru varmen opp slik at temperaturen i oljen ikke synker.

Ta de ferdige stykkene opp med hullsleiv etter hvert og legg dem på fettsugende papir. Dryss salt på.

Retten bør helst spises straks, men man kan holde den varm på svakeste varme i stekeovnen om nødvendig. Server med sitronbåter til.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Påskens beste lammeoppskrifter
Guide
Påskelam oppskrifter

Påskens beste lammeoppskrifter

Her finner du oppskrifter på alt fra tradisjonell lammestek til noen mer uvanlige lammeretter. Selvsagt med drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bacalao er perfekt påskemat
Dagens rett

Bacalao er perfekt påskemat

I mangel av fersk fisk, gjør klippfisk jobben mer enn godt nok. Prøv denne klassiske oppskriften på bacalao.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin
Guide

La deg friste av påskens beste oppskrifter med appelsin

Påske er skiturer, kos i hytteveggen - og appelsiner. Men appelsiner kan brukes til mye mer enn det. Her får du et knippe oppskrifter med nettopp appelsin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her