Braisert lam fra Coimbra, Chanfana à Moda de Coimbra
Foto: matprat.no

Braisert lam fra Coimbra, Chanfana à Moda de Coimbra

Fremgangsmåte

Ha kjøttet i en Chanfanagryte, vanlig jerngryte eller i en ildfast form med lokk sammen med alle de andre ingrediensene.
 
Hell på vin eller eplejuice/kraft til det dekker kjøttet. Sett på lokk og stek retten ved 200°C i forvarmet ovn i 1 time. Skru varmen ned til 180°C og hell evt. på mer væske. Stek videre i ca. 2 timer. Ikke rør i gryten, hell bare på mer vin/kraft slik at retten ikke tørker eller svir seg fast i formen.
 
Retten serveres med poteter med skall ved siden av. Retten kan også lages over natten. Stek retten først en time ved 200°C, skru så ned temperaturen til mellom 80 og 100°C og stek til nesten morgen.
 
Retten nedenfor spises i regionen Beira Litoral rundt byen Coimbra i Portugal. Der spises retten bare i bryllup og ved juletider. Den kalles derfor "carne de casamento" (bryllupskjøtt). Selv om retten er typisk for Coimbra finner vi den igjen i Beira-provinsen i Mosambik der den heter Chanfana ou Lampantana og spises på høytider. Lammekjøttet er i Mosambik byttet ut med geitekjøtt og det brukes i tillegg 150 g stekte bacontreninger, marinerte chilipepper (piri-piri), paprikapulver og hakket bladpersille. Gryten som brukes i Portugal er av hardbrent svart leire med stor åpning og lokk av leire. Den helt riktige smaken får man når gryten settes i en gammel vedfyrt stekeovn eller ildsted. I Mosambik brukes det en jerngryte.

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten
Dagens rett

Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten

Denne reinsdyrpannen har både mye smak og er rask å lage. Perfekt etter årets første søndagstur.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Rester av juleølet? Lag denne supre sausen til torsken
Dagens rett
Torsk med puylinser, bacon, rotgrønnsaker og portersaus

Rester av juleølet? Lag denne supre sausen til torsken

Om du ikke har øl av typen porter, fungerer juleøl veldig godt til torsken, både i sausen og i glasset.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig
Dagens rett

Slik gjør du kyllingfileten ekstra saftig

Ved å fylle kyllingfileten med litt ost og krydder skaper du ekstra god fredagsstemning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

KI inntar restaurantene - og noen ting får vi ikke nok av
+

KI inntar restaurantene - og noen ting får vi ikke nok av

KI inntar restaurantene på en annen måte enn ved å erstatte ansatte. Og etniske smaker før vi ikke nok av. Dette er noen av trendene i 2026.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her