Fruktspyd med ostekake og sjokoladesaus
Foto: Astrid Hals

Fruktspyd med ostekake og sjokoladesaus

En deiligere dessert skal du lete lenge etter.

Fremgangsmåte

  1. Ostekake:
  2. Sett ovnen på 175 grader.
  3. Miks sammen mascarpone, philadelphiaost, sukker, fløte, mel og salt. Miks dette til du får en jevn og fin røre.
  4. Ha i melk og frø fra en vaniljestang. De får du ut ved å snitte den, og skrape ut frøene.
  5. Ha i ett og ett egg av gangen og rør til alt er blandet fint inn i røren.
  6. Hell røren i en form 20×20 cm firkantet form.
  7. Stek kaken i 35-45 minutter.
  8. Avkjøl kaken i kjøleskap i 4-6 timer eller over natten.
  9. Sjokoladesaus:
  10. Smelt finhakket sjokolade over vannbad, og tilsett hele stjerneanis.
  11. Det er viktig at temperaturen aldri overstiger 50 grader. Bruk termometer, og la sjokoladen ha en konstant temperatur mellom 40 0g 50 grader, mens du rører inn kremfløten gradvis, til du får en fin flytende saus.
  12. La stjerneanisen ligge i sausen under samme temperatur i minst 20 minutter. Da vil smaks- og duftstoffene trekke ut av krydderet og inn i sausen. Fisk dem så opp av sausen.
  13. Snitt vaniljestangen, og skrap ut frøene tilsett disse i sausen, etterfulgt av en klype havsalt. Rør sausen til den er glatt og fin, og la den stå over vannbadet. Temperaturen kan godt falle nå.
  14. Servering:
  15. Skjær av toppen på jordbærene og skjær biter av ananas.
  16. Lag spyd ved å tre på toppen av jordbæret først, etterfulgt av ananas, bunn av jordbæret og så til slutt en ostebit på 4×4 cm.

Sett spydene på et fat og server med sjokoladesausen.

TIPS
Bytt gjerne ananasen ut med andre sommerlige frukter.

Kilde Anne Brith Davidsen (tekst og foto)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter
+
Godbiter i pollisten

Valtellinas cru-er utfordrer Piemonte, men med sin helt egen karakter

Disse tre enkeltvinmarksvinene viser med full tyngde de store forskjellene innad i Valtellina - og til nebbiolo fra Piemonte.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy
+
Ukens vin

Lykkelig gjensyn med en vin som blir stadig mer trendy

Vi snakker om en rødvin fra et glemt område i det sørvestlige Frankrike.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

To Rom og Kjøkken til Akershusgruppen

Trondheimsrestauranten To Rom og Kjøkken blir del av Akershusgruppens satsing i Midt-Norges hovedstad.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene
+

Valtellinas nebbiolo-eleganse kommer av de helt spesielle vekstforholdene

Valtellina er et dramatisk landskap innrammet av høye fjelltopper hvor nebbiolo som her går under navnet chiavennasca, vokser i terrasserte vinmarker som vedlikeholdes av sta og pasjonerte vinbønder.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her