Gratinert blomkålhode

Fremgangsmåte

Rens blomkålhodet og skyll det nøye. Kok opp en gryte med vann, salte lett og legg det i vannet i ca 10 min. Rens og skyll purren, hakk den opp i ringer og legg det sammen med blomkålen og la den trekke.
 
Lag en enkel hvitsaus på følgende vis:
Smelt smør i en gryte, tilsett melet. Visp dette godt og tilsett så litt buljongpulver og vispe enda mer! Rør inn melken med en tynn stråle og heftig visping, tilsett litt revet ost og riv i litt muskat (Med hell kan man redusere litt av melken og erstatte den med litt tørr hvitvin).
 
Dryss skinke og purre over blomkålen i en passende ildfast form. Hell hvitsausen over og dryss resten av osten over, ta noen omdreininger med pepperbøssen, og gratinér herligheten i ca ti minutter i en forvarmet ovn på ca 200 grader. Serveres umiddelbart! Drikk farris eller hvitvin til! Husk fersk baguette!
 

Sendt inn av Øivind Storvik

Forsiden akkurat nå
Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå
Dagens rett

Spiste du ikke kalkun på nyttårsaften - benytt sjansen nå

Med denne oppskriften blir kalkunfileten ekstra god. Hemmeligheten er å trekke den i en krydderkraft og selvsagt kjøre på med mye godt tilbehør.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Med denne fiskesuppen blir det feststemning
Dagens rett
Fiskesuppe med torsk og reker

Med denne fiskesuppen blir det feststemning

Det er ikke mer enn torsk og reker som skal til. Mye god smak for en liten innsats.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her