Gresk lammegryte med  mynte, sitron og feta
Apèritif

Gresk lammegryte med mynte, sitron og feta

Drøm deg bort til varmere strøk sammen med denne greskinspirerte gryteretten.

Fremgangsmåte

Kjør alle ingrediensene til marinaden sammen i en blender eller med en stavmikser til en glatt og jevn marinade. Smak til med salt og pepper. Ha lammekjøttet over i en bolle og hell marinaden over. Dekk med plast og la stå i kjøleskapet i minst 8 timer, opptil et døgn. 

Varm en støpejernsgryte over middels-høy varme. Fisk lammekjøttet ut av marinaden og brun kjøttet i flere omganger. Ha marinaden i gryta sammen med det stekte lammekjøttet og resten av hvitvinen. Kok opp, og skru ned varmen til lavt slik at det hele så vidt koker. Ha på lokk og la trekke i 1,5 time. Ha i poteter og oliven og la trekke i 1 time til.

Når kjøttet er så mørt at det kan rives i biter - fisk det ut med en hullsleiv. Gjør det samme med oliven og poteter. Riv kjøttet i biter. Skru opp varmen og rør inn maizena til sausen er tyknet. Ha kjøtt, poteter og oliven tilbake i gryta. Smuldre fetaost  og dryss mynte og sitronskall over gryta.

Server som den er eller med kokt orzo. 

Flere oppskrifter på lammegryter finner du her

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apèritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Flytende solskinn er vitamininnsprøytningen du trenger nå
Ukens drink

Flytende solskinn er vitamininnsprøytningen du trenger nå

Denne ukens friske drink har muligens fått sitt navn fra Jamaica. Der, og i andre varme strøk, kaller man nemlig regntidens nedbør for nettopp Liquid Sunshine.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema
+
Tester

Spesialpol: Som ventet får riesling konkurranse fra både chardonnay og pinot noir når Tyskland er tema

Så selv om det er en god håndfull friske og konsentrerte 2024-rieslinger som er verd å sjekke ut, utfordres de både innen- og utenfra.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna
+
Godbiter i pollisten

Knallkjøp som gir en annen smak av Etna

Hos Al-Cantàra kombineres kunst og poesi med vinmaking og innimellom andre enn de vanlige druesortene i førersetet – og det smaker svært godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart
+
Ukens vin

Er grillen klargjort? Skaff deg disse vinene til sesongstart

200 kroner hver og alle gjør en jobb overfor vårens første grilling. Samtidig som de skiller seg klart ut i sin prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!
Matkurs og vinkurs
Vinsmaking lørdager kl. 14.30 i Oslo

Glad i musserende vin? Smak forskjellene og finn din favoritt!

Er du nysgjerrig på hva som faktisk er forskjellen på musserende viner? Denne ettermiddagen får du muligheten til å smake 6 ulike musserende viner. En perfekt vinsmaking for vennegjengen!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne retten kommer du til å lage mange ganger
Dagens rett

Denne retten kommer du til å lage mange ganger

I stedet for biff er det grillet laks som får glede av béarnaisen. Og den lager du selvsagt selv med den enkle men gode oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her