Grillstekt kylling på spidd (Frango no espeto) (Portugal)

Fremgangsmåte

Start med marinaden: Varm olivenolje i en kjele på middels varme til oljen er meget varm, men ikke koker. Ha i et chiliflak. Hvis det flyter opp til overflaten og bobler, men ikke blir brunt eller svart, kan du ha i resten av chiliflakene. Hvis oljen er for varm, blir chiliflakene brent og da må du begynne helt forfra igjen, ellers vil oljen smake bittert. Hvis oljen ikke er varm nok, synker chiliflakene og bobler ikke. Da fortsetter du å varme opp oljen og sjekker temperaturen fra tid til annen med noen chiliflak. De skal frese og holde seg på overflaten av oljen i noen minutter. Så blir det rolig, og oljen blir lys oransje. Ta kjelen av platen og ha i sitronsaft og hvitløk. La marinaden bli helt kald. Ta til side 6 ss marinade som du skal bruke til å dyppe kyllingene med.

Hvis du bruker porsjonskyllinger, bretter du dem ut i "sommerfugl"-fasong: Skyll fuglene. Stikk en skarp kniv inn i buken og del fuglen langs ryggen. Så skjærer du forsiktig langs ryggraden og fjerner den helt. Brett ut fuglen slik at den ligger flatt, og bøy vingene under. Fjern overflødig halsskinn. Fuglen har nå form omtrent som en sommerfugl. Gjør det samme med de andre fuglene. Legg dem i en form med lave kanter og hell den avkjølte marinaden over. Hvis du bruker større kyllinger, heller du rett og slett marinaden over dem. Legg på lokk og sett dem i kjøleskapet natten over.

Neste dag tar du fuglene ut i romtemperatur og tenner trekullgrille.

Lag sausen du skal dryppe fuglene med: Smelt smøret i en liten stekepanne. Ha i resten av marinaden og den finhakkede hvitløken og la det småkoke i 2-3 minutter. Smak til med salt og pepper.

Ta fuglene opp av marinaden og dryss salt og pepper over. Legg dem på grillristen med skinnsiden opp, og grill dem i 5-6 minutter. Drypp dem hele tiden med sausen. Vend fuglene og grill dem 5 minutter til, mens du stadig drypper dem, til det kommer klar væske ut når du stikker i dem med en spiss kniv. Steketiden er avhengig av hvor intens varmen er.

Legg fuglene på et varmt fat og server med pommes frites og tomatskiver drysset med hakket mynte.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene
Guide

Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene

Ikke bare oppskrifter, men også fakta og tips om blåskjell samt selvsagt drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe
Guide

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe

Både kaffe og te smaker fortreffelig som kald drikk. Her er ni oppskrifter på leskende sommerdrikker. Og mange gode tips.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter
Dagens rett

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter

Og liker du ikke sild, kan du bruke makrell, ørret eller laks i denne vårlige vrien på en salat som både smaker fortreffelig som hovedrett som på et koldtbord eller til brunsj. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt
Dagens rett

Med denne smaksrike thaisuppen er det en fordel at det ikke er for varmt

Tom yum eller tom yam er en sterk og syrlig suppe, som dufter himmelsk av eksotisk krydder, her med sjøkreps. Det er ikke uten grunn at dette er en av de mest populære rettene fra Thailand.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her