Gulrotkake med rosiner og valnøttkjerner
Foto: Bent Raanes og Sarah Sørensen

Gulrotkake med rosiner og valnøttkjerner

Gulrotkake er en klassiker. Her har vi laget søte, små porsjonskaker. De smaker godt av kokos, kanel og kardemomme.

Fremgangsmåte

  1. Kakebunn:
  2. Pisk egg og sukker til eggedosis. Bland alt det tørre og ha det i en sikt.
  3. Bland olje og det tørre vekselvis inn i eggedosisen.
  4. Rør inn gulrøtter, rosiner og valnøtter til slutt.
  5. Hell røren i en smurt langpanne og stek kaken i 30-35 minutter midt i ovnen ved 175°C.
  6. Avkjøl og stikk ut rundinger med et glass i passe størrelse.
  7. Her kan du enten lage en enkel kake eller en dobbel kake ved å ha to rundinger oppå hverandre.
  8. Husk et sjenerøst lag med krem mellom og på toppen av kakene.
  9. Krem:
  10. Kremen lager du ved å piske smør og kremost sammen, og bland i melis, vaniljesukker og sitronsaft. Dryss over rikelig med kokosmasse og sølvkuler. Her har vi i tillegg lagt på en spiselig blomst, men vel så fint er litt reven gulrot på toppen.

Tips: I stedet for krydder kan du knuse rester av pepperkaker (beregn dobbel mengde sammenlignet med rent krydder) og blande inn i deigen

Se våre andre oppskrifter på gulrotkake

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Sendt inn av Frukt.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner
+
Tester

Vi har testet årets rosévin - inkludert de beste under 200 kroner

Blant de drøyt 400 rosévinene vi har testet det siste året, for det meste årgang 2025 og 2024 finner du garantert noe for din smak og ditt budsjett. Også de beste rosevinene under 200 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mai-utgaven 2026 av Apéritif magasin

I mai er det motstrømstemaer som dominerer: Bruno Verjus' Table, Georges Remys champagner, Graillots crozes, regenerativt jordbruk, canadisk vin med burgunduttrykk og fine dining som ikke lenger handler kun om teknikk.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her