Hasselback-gresskar med lønnesirup- og pekanglaze
Foto: sveta_zarzamora

Hasselback-gresskar med lønnesirup- og pekanglaze

Denne lekre gresskarretten blir hele bordets midtpunkt. Utmerket som tilbehør til julematen eller vegetarisk hovedrett.

Fremgangsmåte

Forvarm ovnen til 200C.

Plasser de to gresskarbitene på et stekebrett med bakepapir. Gni dem inn med olivenolje og krydre med salt og pepper. Stek i 15-20 minutter til gresskaret er mykt nok til å kutte med en kniv.

Plasser to spisekniver på hver av gresskarets  langsider - dette gjør det lettere å ikke kutte helt igjennom gresskaret. Snitt gresskaret med 0.5cm avstand, pensle lett med olivenolje og krydre med muskat og kanel. Stek videre i 20 minutter, 

Lag glaze ved å varme smør, lønnesirup og pekannøter  i en stekepanne over medium varme. La blandingen småkoke, før du trekker pannen av varmen, tilsett straks timian, og la avkjøles. 

Ta gresskaret ut av ovnen etter 20 minutter og drypp halvparten av glazen over de to delene. Stek gresskaret i videre 20-30 minutter til det er mørt.

Løft forsiktig gresskaret over på et serveringsfat og drypp resten av glazen over og topp med granateplekjerner. Server straks. 

Her finner du flere deilige vegetarretter til jul

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis
+
Ukens vin

Denne rødvinen er nå et av de aller beste kjøpene i basis

Har du ikke prøvd denne vinen før, er det nå du skal slå til. For den byr på svært mye smak for pengene, og finnes i 60+ polutsalg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?
+

Er Østerrike på vei til å bli et rødvinsland?

Med vinregioner som Carnuntum, Eisenberg og Leithaberg og druer som blaufränkisch og zweigelt har Østerrike tatt et stort skritt i retning et rødvinsland å regne med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Superseriøs rock’n roll-rødvin
+
Godbiter i pollisten

Superseriøs rock’n roll-rødvin

Når mencia blandes med hvitvinsdruer blir den ekstra lys, men sku ikke hunden på hårene, for bak skjuler det seg mye kraft.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til biffen
+
Ukens vin

Knallkjøp til biffen

En solid og smaksrik rødvin til 200-lappen er velkomment bidrag til etter-ferie-økonomien.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Oste-NM blir vorspiel for Matstreif

Finalen i Oste-NM er åpen for publikum som inviteres til å smake på i alt 303 ulike oster.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag
Dagens rett

Med lammefilet og skogsopp blir det virkelig luksusmat til middag

Lammefilet er en eksklusiv, men svært enkel råvare å ha med å gjøre. Bare pass på å ikke steike den for mye. Her er oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her