Helstekt sitron-kylling med søtpotetmos

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 175 grader.

Smør en ildfast form eller leirgryte med olivenolje. Ta en hel kylling, stuff den med 2 sitroner i båter samt 2 hakkede kinesiske hvitløk eller fedd fra 1/2 stor vanlig.

Legg kyllingen i formen og smør den inn med 1 ss smør før du strør over med Colemans sennep, 1 ss havsalt, og en kvast rosmarin på toppen. Legg resten av hvitløken (Ikke ta av skallet på feddene) og sitronbåtene rundt kyllingen.

Stekes midt i ovnen i 45 minutter - pass på så den ikke blir brent,og legg over matpapir hvis den blir for mørk.

Søtpotetmos
Skrell søtpotetene og den vanlige poteten og kok de møre i lettsaltet vann. Mos alt med litt fløte, 2 ss kaldt smør og 3 ss parmesan. Smak til med salt og nykvernet pepper, evt litt sukker.

Lag en saus av 2 ss balsamicoeddik som reduseres sammen med kraften fra kyllingen. Serveres med rødløk eller en frisk salat, for ikke å snakke om den bakte hvitløken som har fått en kremet konsistens og en nøtteaktig smak.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og her finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt
Dagens rett

Juleskinke og rødkål i paien er kjempegodt

Har du rester igjen etter førjulsfesten, er det en pai du skal lage. Prøv bare denne oppskriften selv med juleskinke og rødkål.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Søndagsmiddagen blir ikke bedre enn med det lekreste fra norsk natur - med hjelp av vin utenfra
Dagens rett

Søndagsmiddagen blir ikke bedre enn med det lekreste fra norsk natur - med hjelp av vin utenfra

Reinsdyrfilet, portvinsaus. Hva mer kan du ønske deg? Bortsett fra noe godt i glasset. Oppskrift og drikkeforslag finner du her.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten
+
Godbiter i pollisten

Disk opp med unike hvitviner til den norske sjømaten

Det som gjør dem så spesielle er at de er laget av druer som kunne vært brukt til den letteste sherrystilen, men uten spritforsterkning.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm
+
Ukens vin

Denne knusktørre boblevinen har tatt Norge med storm

Med en pris på 189,90 er den blitt en «go-to»-vin for mange på jakt etter noe som både er rimelig og ikke minst godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag en vri på lussekattene i år: Safranboller med pistasjnøtter
Ukens kake

Lag en vri på lussekattene i år: Safranboller med pistasjnøtter

Safranboller er en luciaklassiker, som her får en vri med godt pistasjfyll. De smaker derfor godt også på andre dager enn den 13. desember.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

By på en lekker fiskegryte denne helgen
Dagens rett

By på en lekker fiskegryte denne helgen

Denne oppskriften bruker noe av alt det gode du finner i butikken for tiden.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her