Helstekt sitron-kylling med søtpotetmos

Fremgangsmåte

Sett ovnen på 175 grader.

Smør en ildfast form eller leirgryte med olivenolje. Ta en hel kylling, stuff den med 2 sitroner i båter samt 2 hakkede kinesiske hvitløk eller fedd fra 1/2 stor vanlig.

Legg kyllingen i formen og smør den inn med 1 ss smør før du strør over med Colemans sennep, 1 ss havsalt, og en kvast rosmarin på toppen. Legg resten av hvitløken (Ikke ta av skallet på feddene) og sitronbåtene rundt kyllingen.

Stekes midt i ovnen i 45 minutter - pass på så den ikke blir brent,og legg over matpapir hvis den blir for mørk.

Søtpotetmos
Skrell søtpotetene og den vanlige poteten og kok de møre i lettsaltet vann. Mos alt med litt fløte, 2 ss kaldt smør og 3 ss parmesan. Smak til med salt og nykvernet pepper, evt litt sukker.

Lag en saus av 2 ss balsamicoeddik som reduseres sammen med kraften fra kyllingen. Serveres med rødløk eller en frisk salat, for ikke å snakke om den bakte hvitløken som har fått en kremet konsistens og en nøtteaktig smak.

De beste oppskriftene med kylling finner du her

Og her finner du veldig mange andre spennende oppskrifter med kylling

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Anne

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sørfranske rødviner i en klasse for seg
+
Godbiter i pollisten

Sørfranske rødviner i en klasse for seg

Takket være naturlige metoder, biodynamisk drift og råd fra en kultprodusent, har denne historiske Languedoc-produsenten fått en nystart, men ikke helt uten dramatikk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august
+
Tester

Dette er blant vinene som er aller strengest kvotert på spesialslippet i august

Kultstatusen for de beste produsentene i flere av Loire-appellasjonene, øker jevnt og trutt. Det gjør også prisene, så det er nå det lønner seg å kjøpe.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Kupp for sensommerlig rødvinskos
+
Godbiter i pollisten

Kupp for sensommerlig rødvinskos

Gamay fra Morgon (og en av de beste vinmarkene) er den perfekte rødvin for lune augustkvelder

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris
+
Ukens vin

Herlig og seriøs økologisk hvitvin til super pris

Hvitvin fra Rhône som både har moderat alkohol, god friskhet og en veldig gunstig pris, er sjelden vare.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Ferien er over, men skolebrødene eller solskinnsbollene hører like mye hverdagen til
Ukens kake

Ferien er over, men skolebrødene eller solskinnsbollene hører like mye hverdagen til

Skolebrød, skoleboller, solskinnsboller eller solboller, eller uten melisglasur og kokos. Kjært barn har mange navn og finnes i et utall varianter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben
+
Ukens vin

Grillsesongen er ikke over – denne billigvinen gjør jobben

159,90 er virkelig billig i dagens prisleie, og i hvert fall når den er så vellaget som denne.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her