Irish-Cream Ispai

Fremgangsmåte

Knus kjeksene og bland dem med det smeltede smøret. Press det opp i en kakeform (en slik som man lager sukkerbrød i... det er lurt å fore den med bakepapir i bunnen først). Sett den deretter til avkjøling i kjøleskapet.
 
Smelt sjokoladen, og bland i en del av kokosen. Når sjokoladeblandingen kjøler seg, skal en ha opp i ca en fjerdepart av isen. Bland godt og ha det over bunnen som bør ha blitt fast og hard. Sett det i fryseren slik at det blir kaldt.
 
Myk deretter opp resten av isen med en food processor eller annen egnet redskap. Ha isen over sjokoladelaget og la den stå i fryseren til den er blitt stiv. Varm opp resten av kokosen i ovnen eller i en kjele til den blir gylden, la den kjøle seg ned og la det ligge som en topp på toppen av kaken. Om man ønsker, kan man til slutt riste et par dråper rum over.
 
Alt i denne oppskriften er sånn ca, og bør tilpasses ettersom hvor fet man ønsker kaken, hvor stort man ønsker de forskjellige lagene og hvor stor form man har.
 

Sendt inn av Eivind Alme

Forsiden akkurat nå
Knallbillige viner uten kompromisser
+
Ukens vin

Knallbillige viner uten kompromisser

I januar skal det være lett og lyst. Disse vinene topper på alle områder – og er i tillegg knallbillige - uten å kompromisse med smaken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene
+
Tester

Magikeren Ted Lemon har laget noen av de mest ettertraktede pinot noirene (også prismessig) blant januarnyhetene

De konkurrerer med burgundtopper, men til en annen pris. Mens volumene er bittesmå, er det nok av andre godsaker som lanseres 14, januar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Et av de aller beste kjøpene i basis
+
Godbiter i pollisten

Et av de aller beste kjøpene i basis

I ny årgang er denne Rioja-en helt i tet, og så er den å finne i basisutvalgets 60+ polutsalg. Fra samme produsent kommer også noen hvite godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen
+
Ukens vin

Gjør et kupp med denne Nahe-rieslingen

Den er nemlig laget av en av de aller beste. Og så er det satt ned til bare 250 kroner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Bakt potet er festmat midt i uka
Dagens rett

Bakt potet er festmat midt i uka

Så enkelt, så lett og så godt. Her er oppskriften på tirsdagens festmåltid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene
+
Tester

Gled deg til strålende champagner blant januarnyhetene

Om du ikke har brukt opp hele boblebudsjettet, er det mange virkelige godbiter blant de 80 nyhetene som er testet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her