Julepostei
Foto: lily_rochha

Julepostei

Lag en deilig julepostei som alle vil sette stor pris på. Her er oppskriften.

Fremgangsmåte

Rens og skjær lever i store terninger, spekk skjæres i små terninger. Forvell leveren og spekket i kokende vann i ca. 3 minutter. Mal lever og spekk minst en gang sammen med løk og ansjos. Eller kjør alt sammen i en hurtigmikser eller food prosessor. Bland inn resten av ingrediensene.
 
Smør en form som rommer ca. 1,5 liter. Hell røren i formen. Stek i ovn ved 175 grader C i vannbad ca. 1 time. Kontroller om posteien er stekt med et steketermometer, det skal vise 76 grader C i kjernen.
 
La posteien bli kald i formen, pynt med f.eks. oliven og sylteagurk. Glasseres med avkjølet, nesten stivnet aspic. Settes kjølig til aspicen har stivnet.
 
Hvis posteien fryses bør du vente med glaseringen til den skal brukes.
 
Bindesvor
Kok svoren i ca. 5 minutter, ta opp og avkjøl helt. Kvern eller finhakk i foodprosessor.
 

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde
+

Denne maten blir laget med Miles Davis som improvisasjonskilde

Bruno Verjus bak tostjerneren Table i Paris følger jazzlegenden Miles Davis’ tilnærming når han skaper sitt kjøkken. Uten regler. Selv mener han at han er for gammel til å gjennomføre revolusjonen, det overlater han til sine unge kokker.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser
+
Godbiter i pollisten

Unike viner fra en høyt skattet vinmark til svært konkurransedyktige priser

Klosterwingerte i Markgräferland, sør i Baden, har siden middelalderen da munkene dyrket druer, hatt en egen og høy status.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves
Dagens rett

Denne måten å servere laks på med syltede grønnsaker og pepperrotkrem må prøves

Laks er en takknemlig fisk å jobbe med for du kan variere den på uendelig mange måter. Denne oppskriften må du prøve. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv
+

Gammel leirkrukketradisjon får nytt liv

Bruk av talha er opprinnelig en tradisjon knyttet til underområdet Vidigueira i Alentejo, men leirkrukkene kan brukes over hele Alentejo, såframt reglene følges. Men det finnes motstemmer som ønsker å endre på dette.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her