Kalkunfilet med bakt gresskar
Foto: Astrid Hals

Kalkunfilet med bakt gresskar

Kalkunfilet servert med bakt gresskar er en skikkelig festmiddag. Følg oppskriften så får du smake.

Fremgangsmåte

  1. Gni inn kalkunfileten med salt og pepper. Stek det i ovn ved 180 °C i ca. 50 minutter.
  2. Hul ut gresskar og kok ca. 500 g i 20 minutter til de er møre.
  3. Mos den kokte gresskaren med en mikser eller gaffel og tilsett honning og smør. Smak til med salt og pepper.
  4. Bakt gresskar:
  5. Skjær resten av gresskaret i skiver (3 x 3 cm), legg på en tynn skive med tomat, et lite dryss kardemomme og tynne ringer med rød chili.
  6. Legg alt i en ildfast form, hell over litt olivenolje og dryss over salt og nykvernet pepper. Bak i ovn på 200°C i ca. 15 minutter.

Server kalkunfileten med bakt gresskar, brokkoli og gresskarpuré. Ønskes det saus til retten foreslår vi en sjysaus smakt til med litt soyasaus og smør.

Tips
I stedet for gresskarpuré kan det passe godt med en potetpuré.

Lekre oppskrifter med kalkun

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Genial lasagne uten kjøtt
Dagens rett

Genial lasagne uten kjøtt

Denne lasagnen er ikke som andre lasagner. Og det på flere måter, blant annet med at den har aubergine og spinat på ingredienslisten. Oppskriften er både rask og enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her