Katalansk kylling (Pollo à la catalana) (Spania)

Ingredienser

2 kyllinger
1 ½ dl olivenolje
1 løk
1 hvitløkfedd
1 laurbærblad
2 dl hvitvin
1 rød pepperfrukt
salt
pepper
SAFRAN-RIS:
2 ½ dl langkornet ris
1 ts safran
2 ss smør
5 dl vann
salt
hvit pepper

Fremgangsmåte

Parter kyllingen i åtte deler. Ta vare på både lever, krås og hjerte. Krydre kyllingkjøttet med salt og pepper, brun det i varm olivenolje og ta deretter stykkene opp.

Skrell løk og hvitløk, grovhakk den første og finhakk den siste og brun begge deler i gryten. Tilsett strimlet pepperfrukt der frøstokk og kjerner er fjernet, og la også den få farge.

Legg kyllingstykkene oppå og tilsett laurbærblad og hvitvin. Kjør innmaten gjennom en kjøttkvern eller mos den sammen med en hvitløkfedd og ha massen i gryten. La det stå og surre i ca 15 minutter.

Ta for deg safran-risen: Smelt smøret i en stor, tykkbunnet gryte og tilsett litt salt, hvit pepper og safranen. Fres risgrynene i kryddersmøret, legg kyllingstykkene oppå risen og hell resten av grytens innhold over dem igjen. Tilsett 4 dl kokende vann og la retten surre videre i 15-18 minutter, slik at risen blir mør. Hvis risen ser ut til å bli for tørr, sper man litt etter litt med resten av vannet.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe
Ukens kake
Lettlaget sitronkake

Dette er det beste du kan servere til god og sterk kaffe

Sitron gir ikke bare en veldig god kontrast til kaffen, den letter også smaken og gir deg lyst på et stykke til.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om torsdag morgen
+
Tester

100 viner testet: Dette er burgundnyhetene i spesialpolet det blir kamp om torsdag morgen

Det er 2023-årgangen som gjelder og den byr på blandete opplevelser. Det positive er at prisene har stoppet å øke og noen viner er sågar blitt billigere siden forrige årgang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris
+
Godbiter i pollisten

Lagringsdyktig chenin-doldis til utrolig god pris

I dag en doldis i Loire – i hvert fall for den yngre generasjon av chenin-elskere, men disse vinene er fortsatt i det absolutte teten for fascinerende mineralsk tørr chenin blanc.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta
+
Ukens vin

Ny favoritt fra Dão i Portugal som makser god vinvaluta

Fra produsenten med det litt uvanlige navnet, kommer en pen håndfull svært vellagete viner i et ytterst gunstig prisleie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner
Matkurs og vinkurs
Winemakersdinner 13. februar i Oslo

Villa Paradiso inviterer til italiensk aften med 5 retter og 5 viner

Smak nydelig mat og vin med levende musikk i bakgrunnen på Villa Paradiso Munch Brygge. Dette blir en kveld du sent vil glemme!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her