Katalansk kylling (Pollo à la catalana) (Spania)

Ingredienser

2 kyllinger
1 ½ dl olivenolje
1 løk
1 hvitløkfedd
1 laurbærblad
2 dl hvitvin
1 rød pepperfrukt
salt
pepper
SAFRAN-RIS:
2 ½ dl langkornet ris
1 ts safran
2 ss smør
5 dl vann
salt
hvit pepper

Fremgangsmåte

Parter kyllingen i åtte deler. Ta vare på både lever, krås og hjerte. Krydre kyllingkjøttet med salt og pepper, brun det i varm olivenolje og ta deretter stykkene opp.

Skrell løk og hvitløk, grovhakk den første og finhakk den siste og brun begge deler i gryten. Tilsett strimlet pepperfrukt der frøstokk og kjerner er fjernet, og la også den få farge.

Legg kyllingstykkene oppå og tilsett laurbærblad og hvitvin. Kjør innmaten gjennom en kjøttkvern eller mos den sammen med en hvitløkfedd og ha massen i gryten. La det stå og surre i ca 15 minutter.

Ta for deg safran-risen: Smelt smøret i en stor, tykkbunnet gryte og tilsett litt salt, hvit pepper og safranen. Fres risgrynene i kryddersmøret, legg kyllingstykkene oppå risen og hell resten av grytens innhold over dem igjen. Tilsett 4 dl kokende vann og la retten surre videre i 15-18 minutter, slik at risen blir mør. Hvis risen ser ut til å bli for tørr, sper man litt etter litt med resten av vannet.

Kilde Apéritif

Forsiden akkurat nå
Med brandade kan du lage flere typer retter
Dagens rett

Med brandade kan du lage flere typer retter

Kokt klippfisk og potet tilsmakt med hvitløk og god olivenolje er den enkle formularet for den klassiske franske retten brandade. Som kan lages på flere måter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sensasjonelle Nikolai Haram Svorte tok gull i VM for sommelierer 2026

Det er første gang i historien at en norsk vinkelner har nådd så langt og slått ut 65 andre lands kandidater..

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?
+
Godbiter i pollisten

Hvem skulle tro at slik grenachekvalitet kom herfra?

McLaren Vale er mest kjent for sine shiraz, men disse viser hvor god grenache kan bli, i hendene på de rette folka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc
+
Ukens vin

Knallkjøp fra Bordeaux’ Haut-Médoc

200 kroner for en 8 år gammel vin er virkelig billig, men legger du på en hundrelapp, får du et enda mer raffinert uttrykk for denne delen av Bordeaux.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen
Dagens rett

En saftig biff er det alltid plass til, og sausen kommer rett fra kjøleskapet denne gangen

Rødvinsmør er genialt på en saftig biff - i hvert fall når sulten gnager og grillen allerede er varm. Dessuten kan du lage opp til flere måltider når du først er i gang.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Denne vrien på margarita passer høsten
+
Ukens drink

Denne vrien på margarita passer høsten

Større dybde i både sitrussmaken og i tequilaen gir en karakter på margaritaen som gjør den høstklar.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her