Lammekjøttgryte med fennikeltopp, spinat og sitron

Lammekjøttgryte med fennikeltopp, spinat og sitron

Ingredienser
løk
olivenolje
lammekjøtt fra skulder og lår
hvitvin
salt
spinat
fennikeltopper
vårløk
vann
sitron
grønn pepper

Fremgangsmåte

Denne retten kan varieres i det uendelige med forskjellige grønne vekster som det skal rikelige mengder av. Den kan også lages med fiskefilet og artisjokkbunner.

Sauter løk i olivenolje. Ha i renskåret lammekjøtt fra skulder og lår. Beregn ca 200 g pr porsjon. Hvis det er et lite lam, kan du ta med beina også for å få mest mulig smak. Sauter kjøttet til det er pent brunt. Hell over hvitvin og salt, la småkoke i 10 minutter. Grovhakk spinat og fennikeltopper og ha oppi gryta, spinaten først siden den avgir en del vann. Ha i hakket vårløk. Tilsett litt vann og la småkoke i 1-1 ½ time avhengig av hvor mørt kjøttet er. 10 minutter før retten er ferdig klemmes en sitron over. Dryss over knust grønn pepper før servering.

Mange andre deilige retter med lam

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Disse festkakene kan alle klare til 17. mai
Guide
Oppskrifter på festkaker

Disse festkakene kan alle klare til 17. mai

Hvem har sagt at de festkaker må være kompliserte? Her er en rekke enkle oppskrifter fra Kvæfjordkake og Pavlova til kransekake og kringle, som kommer til å gjøre den store festen enda større.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Denne kaken skal du lage til 17. mai
Ukens kake

Denne kaken skal du lage til 17. mai

Marsipan, fromasjfyll, krem og en hel bærkurv gjør susen på festbordet. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv en spansk vri på burgeren i kveld
Dagens rett

Prøv en spansk vri på burgeren i kveld

Med denne burgeren til middag blir fredagskvelden ekstra hot. Det er likevel du som bestemmer hvor sterkt det skal bli.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her