Limekrem på mandelbunn med bringebær
Foto: Eva Brænd

Limekrem på mandelbunn med bringebær

Ingredienser
Mandelbunn:
90 g mandler
30 g hvetemel
100 g melis
150 g eggehvite (5 stk)
50 g sukker
Litt rød konditorfarge.
Limekrem:
3 gelatinplater
½ dl limejuice
250 g mascarpone
150 g sukker
½ dl appelsinjuice
3 dl kremfløte

Fremgangsmåte

Mandelbunn:
1 bakeplate, 30 x 25 cm. Forvarm stekeovnen til 180 °C. Kjør mandler og hvetemel til fint mel i en matprosessor. Bland mandelmelet med melis.

Pisk eggehvite og sukker til stiv marengs. Vend mandelblandingen i marengsen med en slikkepott. Tilsett litt konditorfarge.

Kle en stekeplate med bakepapir og stryk røren utover i et ca. 1 cm tykt lag. Stek bunnen midt i ovnen i ca. 20 minutter. Prøv å løfte opp et hjørne av bunnen. Slipper den bakepapiret, er bunnen ferdig.

Limekrem:
Bløtlegg gelatinen i kaldt vann i minimum 5 minutter.
Kjør mascarpone, sukker og limejuice til en glatt masse i en matprosessor.
Varm appelsinjuicen til kokepunktet og ta den av platen.
Kryst vannet ut av den oppbløtte gelatinen og la den smelte i den varme appelsinjuicen.
Tilsett appelsinjuicen i ostemassen og rør den godt inn. Dette kan gjøres i matprosessoren.
Pisk fløten til krem og vend kremen inn i ostemassen med en slikkepott.
Fyll i små porsjonformer, gjerne savarinformer, og sett i fryseren, eller ha massen i en sprøytepose og sett i kjøleskap.

Stikk ut små rundinger av bunnen. Ta den fryste kremen ut av formene og sett til tining på bunnen, eller sprøyt litt krem på bunnen. Pynt med friske bringebær.

Sendt inn av Sverre Sætre

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter
Dagens rett

Noen ganger smaker det helt klassiske aller best - som en reinsdyrstek med viltsaus og hasselbackpoteter

Det finnes knapt noen bedre søndagsmiddag enn nettopp en viltstek - snakk om en perfekt avslutning på uken.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen
+
Godbiter i pollisten

Denne baroloen ser du ikke så ofte – så benytt sjansen

Den kommer fra en La Morra-vinmark som skiller seg ut.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris
+
Ukens vin

Test ulike uttrykk for Wachau-grüner til utrolig god pris

Deres friskhet, fruktighet og ulik grad av terroiravtrykk gjør dem til supre matviner. Og perfekte til å møte våren med.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 26. mars i Oslo

7 superlekre viner fra Piemonte til 4-retters på Kullt

Den 26. mars tar den historiske vinprodusenten, Vietti, turen til Kullt for å gi deg en kveld du sent vil glemme.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her