Maispuré, blomkålpuré og gulrotpuré
Foto: Paul Paiewonsky

Maispuré, blomkålpuré og gulrotpuré

Puré av grønnsaker er mesterkokkenes triks for å gi en rett ekstra farge, smak og en annen konsistens.

Fremgangsmåte

  1. Maispuré:
    Skjær maiskornene av kolben. Ha dem i en kjele og kok opp med melk og fløte. Kok til maisen har blitt myk og væsken har blitt litt tykkere.
  2. Sil av væsken, og ta vare på den. Kjør maisen i en blender og spe med litt av væsken og smør til du har en glatt konsistens. Press den gjennom en sil for å få den helt glatt. Smak til med salt, pepper og eventuelt noen dråper tabasco.
  3. Blomkålpuré:
    Rens og del blomkålen i buketter. Ha dem over i en gryte, hell over fløte og melk og kok dem møre. Sil av fløtemelken, og ta vare på den.
  4. Kjør blomkålen i en blender. Juster med litt av fløtemelken og ha i smøret. Rør om og smak til med salt og pepper.
  5. Gulrotpuré:
    Skrell og kutt gulrøttene i tynne skiver. Ha dem over i en gryte, hell over fløte og melk og kok dem møre. Sil av fløtemelken og ta vare på den.
  6. Kjør gulrøttene i en blender. Ha i appelsinsaften. Juster konsistensen med litt av fløtemelken og smak til med salt og pepper. 

Tips:
Grønnsakspureer passer godt som tilbehør til retter av kjøtt, fisk og skalldyr.

Oppskriften er hentet fra kokeboken Kok & Stek fra Kulinarisk Akademi som er en av fem finalister i Beste norske kokebok 2016.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Kulinarisk Akademi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset
+
Godbiter i pollisten

Endelig tid for barolo – disse er uberklassiske og godt priset

Med 2021-årgangen lever de fullt opp til forventningene – og litt mer.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Santa Barbara-pinot til knallpris
+
Ukens vin

Santa Barbara-pinot til knallpris

Den får druer fra noen av «gullkystens» beste vinmarker uten at det reflekteres i prisen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Uberkule tyske kultviner
+
Godbiter i pollisten

Uberkule tyske kultviner

Ikke uventet er de signert en som gjør akkurat slik det passer ham.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep
+
Ukens vin

Knallkjøp i basis takket være årgangsgrep

2025 er årgangen som ikke bare har gitt denne storselgeren ekstra fylde, men som også vil overbevise de som ikke er så fan av riesling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så mye smak kan du få ut av noen auberginer
Dagens rett

Så mye smak kan du få ut av noen auberginer

Det indiske kjøkken er det mest kreative når det kommer til å tilføre grønnsaksretter mye smak. Denne oppskriften på fylte auberginer Bharwa Baingan er intet unntak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene
Guide

Hvis du trodde fårikål er det samme over hele landet, ta en titt på disse oppskriftene

Den tradisjonelle, velsmakende fårikålen kommer i mange forskjellige varianter alt etter hvor i landet du befinner deg - se oppskriftene her.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her