Maispuré, blomkålpuré og gulrotpuré
Foto: Paul Paiewonsky

Maispuré, blomkålpuré og gulrotpuré

Puré av grønnsaker er mesterkokkenes triks for å gi en rett ekstra farge, smak og en annen konsistens.

Fremgangsmåte

  1. Maispuré:
    Skjær maiskornene av kolben. Ha dem i en kjele og kok opp med melk og fløte. Kok til maisen har blitt myk og væsken har blitt litt tykkere.
  2. Sil av væsken, og ta vare på den. Kjør maisen i en blender og spe med litt av væsken og smør til du har en glatt konsistens. Press den gjennom en sil for å få den helt glatt. Smak til med salt, pepper og eventuelt noen dråper tabasco.
  3. Blomkålpuré:
    Rens og del blomkålen i buketter. Ha dem over i en gryte, hell over fløte og melk og kok dem møre. Sil av fløtemelken, og ta vare på den.
  4. Kjør blomkålen i en blender. Juster med litt av fløtemelken og ha i smøret. Rør om og smak til med salt og pepper.
  5. Gulrotpuré:
    Skrell og kutt gulrøttene i tynne skiver. Ha dem over i en gryte, hell over fløte og melk og kok dem møre. Sil av fløtemelken og ta vare på den.
  6. Kjør gulrøttene i en blender. Ha i appelsinsaften. Juster konsistensen med litt av fløtemelken og smak til med salt og pepper. 

Tips:
Grønnsakspureer passer godt som tilbehør til retter av kjøtt, fisk og skalldyr.

Oppskriften er hentet fra kokeboken Kok & Stek fra Kulinarisk Akademi som er en av fem finalister i Beste norske kokebok 2016.

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Kulinarisk Akademi

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Se alt du kan lage med rabarbra
Guide

Se alt du kan lage med rabarbra

Rabarbra duger til mer enn å dyppes i sukker. Her får du mange gode oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk
Dagens rett

En så fargerik og spicy rett skrur opp matlysten mange hakk

Ceviche av sei med appelsin, avocado og chili er både syrlig og med et lett chilibitt, og det er en av suksessfaktorene bak denne retten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Slik har du ikke smakt alvarinho før
+
Godbiter i pollisten

Slik har du ikke smakt alvarinho før

Det er ikke bare emballasjen som skiller denne vinen fra alle andre.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer
+
Ukens vin

Denne supre greske rødvinen smaker av sommer

Ikke fordi den er lett, men fordi den har en saltmineralsk kirsebærkarakter som gjør den veldig fristende å drikke.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Cocktailkurs med snacks
Matkurs og vinkurs
Smaking i Oslo 05. juni

Cocktailkurs med snacks

Fantastisk utsikt, deilige gin-drinker og DJ. Blir det mer sommerstemning enn dette? Fredag 05. juni holder Kullt en eksklusiv åpning av deres takterrasse, og du er invitert!

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene
Dagens rett

Klippfisk kan også grilles - prøve disse grillspydene

Godt utvannet klippfisk gir grillspydene ekstra karakter. Prøv denne oppskriften med klippfisk, reker og kamskjell neste gang du fyrer opp grillen.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her