Martas enkle karri-kyllingform

Fremgangsmåte

Potetene deles i tynne strimler (som pommes frites) og legges nederst i en ildfast form (ca 2 liter). Ha godt med salt og pepper på dem.
 
Del løken i skiver og legg over potetene. Squashen deles i halve skiver, legg ett lag over løken.
 
Smør kylling-filetene inn med ett tynt lag karri-pasta og legg de jevnt fordelt i formen (kyllingen kan forstekes litt i panne for å korte ned på steketiden, evt deles i mindre biter). Resten av squashen fordeles rundt kyllingen. Del paprikaen i strimler og legg oppå kyllingen.
 
Ha crème fraiche og fløte i en bolle og bland godt. Tilsett litt vann for å få rette sausete konsistens. Smak til med karripasta, aromat, chili-pulver, hakket hvitløk og persille, evt. salt og pepper. Bland godt før du smaker på sausen, slik at karri-pastaen fordeles ordentlig.
 
Hell sausen over i formen, den skal dekke nesten alt som ligger i formen, spe på med fløte hvis det blir for lite. Topp med ost for at ikke paprikaen skal brennes.
 
Stekes på 200 grader i forvarmet ovn i ca 45 minutter (ta ut en filet av formen og del den i to for å sjekke om den er gjennomstekt)
 
Serveres med litt god ris til.

Sendt inn av Marta Mathisen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite
Dagens rett

By på en nydelig italienskinspirert rett med kveite

Det blir fest når kveite står på menyen, og med denne italienske vrien på oppskriften blir det garantert trampeklapp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin
+

Her finner du mars-utgaven 2026 av Apéritif magasin

Vi har besøkt Tabuno i Bjørvika, Potong i Bangkok og Tlecān i Mexico City - alle med sterke kvinner ved roret. Dette er bare litt av det du kan lese i siste utgave av magasinet Apéritif.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave
+
Godbiter i pollisten

Chianti-klassiker har fått ekstra påfyll – men prisen er den samme lave

Denne klassikeren av en Chianti Classico er i særdeles god form om dagen – perfekt til peiskosen eller dine beste kjøttretter. Her får du vite hvorfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven
+
Ukens vin

Start rosésesongen med denne vinterlige utgaven

Den er dessuten en gammel kjenning som det er veldig gledelig at igjen er tilgjengelig.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+
Klubb

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av medlemskapet i Mat- og vinklubben, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gjør biffen saftig og smakssterk
Dagens rett

Gjør biffen saftig og smakssterk

Denne søndagen blir det saftig biff med bønnesalat og epler som ikke er så snille som de kan høres ut. Denne oppskriften er proppfull av smak.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her