Martas enkle karri-kyllingform

Fremgangsmåte

Potetene deles i tynne strimler (som pommes frites) og legges nederst i en ildfast form (ca 2 liter). Ha godt med salt og pepper på dem.
 
Del løken i skiver og legg over potetene. Squashen deles i halve skiver, legg ett lag over løken.
 
Smør kylling-filetene inn med ett tynt lag karri-pasta og legg de jevnt fordelt i formen (kyllingen kan forstekes litt i panne for å korte ned på steketiden, evt deles i mindre biter). Resten av squashen fordeles rundt kyllingen. Del paprikaen i strimler og legg oppå kyllingen.
 
Ha crème fraiche og fløte i en bolle og bland godt. Tilsett litt vann for å få rette sausete konsistens. Smak til med karripasta, aromat, chili-pulver, hakket hvitløk og persille, evt. salt og pepper. Bland godt før du smaker på sausen, slik at karri-pastaen fordeles ordentlig.
 
Hell sausen over i formen, den skal dekke nesten alt som ligger i formen, spe på med fløte hvis det blir for lite. Topp med ost for at ikke paprikaen skal brennes.
 
Stekes på 200 grader i forvarmet ovn i ca 45 minutter (ta ut en filet av formen og del den i to for å sjekke om den er gjennomstekt)
 
Serveres med litt god ris til.

Sendt inn av Marta Mathisen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling
+

Credo på Nasjonalbiblioteket er en unik satsing på matkulturformidling

Heidi Bjerkans Credo har gjenoppstått i sin tredje og helt nye versjon på Nasjonalbiblioteket i Oslo, hvor formidling av ekte matkultur er hovedmålet – og det for alle budsjetter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?
+
Godbiter i pollisten

En flaske liebfraumilch til nesten samme pris som for en treliter?

Ja, det er et dristig påfunn som fortjener oppmerksomhet fordi kvaliteten er av en annen verden.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen
+
Godbiter i pollisten

Beste langhe nebbiolo, like bra som barolo, til halve prisen

Når du ikke har råd til barolo eller ikke orker å vente til den blir drikkeklar, er dette et veldig godt alternativ – signert en av de beste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris
+
Ukens vin

37 år gammel hvitvin til uvirkelig pris

Eller en 16 år gammel merlot til samme pris – begge kommer med en spesiell historie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Prøv denne kyllingsuppen med indisk vri
Dagens rett

Prøv denne kyllingsuppen med indisk vri

Denne suppeoppskriften med masse smak og krydder er perfekt nå som høstmørket er på sitt mørkeste.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol
+
Ukens vin

Smakskraft behøver ikke bety høy alkohol

Med 12 prosent er denne rødvinen beviset at også varmklima-vinområder kan lage en vin med både kraft og friskhet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her