Plommesyltetøy
Foto: Kim Holthe

Plommesyltetøy

Plommesyltetøy er enkelt og kjapt å lage. Passer så vel på brødskiva som i kaker og i desserter.

Fremgangsmåte

Vannmengden avhenger av plommene. Plommene deles opp, steinene fjernes. Faste plommer trenger mye vann, mens bløte trenger lite.
 
Kok opp plommer og vann og la det koke til plommene er gjennomkokte og "grøtete" - 8-10 min. Tilsett sukkeret og rør godt.
Gi syltetøyet et nytt oppkok, slik at alt sukkeret løses opp.
 
Fylles over på helt rene glass - fyll så fullt som mulig, slik at det blir minst mulig luft under lokket. Ikke la det renne over. Sett på lokk. Avkjøl. Syltetøyet oppbevares mørkt og kjølig.
 
Ønsker du konserveringsmiddel i, så følg bruksanvisningen på pakningen.

Sendt inn av Opplysningskontoret for frukt og grønnsaker

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Georgia er Europas annerledes vinland
+

Georgia er Europas annerledes vinland

Georgia har sin egen språkfamilie, sitt eget kjøkken, sitt eget kirkesamfunn, sin egen polyfoniske sangtradisjon, og, ikke minst, en helt unik vinkultur. Kanskje det er derfor nordmenn trykker vinene til brystet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Den kuleste roséen er like kul i år
+
Godbiter i pollisten

Den kuleste roséen er like kul i år

Den er i tillegg et veldig godt kjøp, kommer i svært små kvanta og blir raskt utsolgt, så handle raskt. Eller velg den røde utgaven. Så er du klar for piknik.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta
+
Ukens vin

Disse to tyske vinene gir usannsynlig god valuta

De inneholder nemlig vin som er ment for en helt annen prisklasse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne pizzaen må du prøve
Dagens rett

Denne pizzaen må du prøve

Pizza med parmaskinke, mozzarella og pesto av solsikkekjerner - det er så mange gode smaker i hvert tygg at du blir umiddelbart hekta.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Kamskjell og asparges  i soyavinaigrette er fastfood av beste sort
Dagens rett
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her