Rødspettefileter med ertepurè, kapers og pinjekjerner

Her får rødspettefiletene følge av mye godt. Og uventet besøk av cognanc.

Fremgangsmåte

Pisk sammen eggene i en bolle.
Vend fiskefiletene i egg og strøkavring og stek dem raskt på hver side. Legg opp på et ildfast fat og stek ferdig i ovn på 175 grader i 5 - 10 minutter. 
Server fisken med kokte nypoteter, ertepurè, cognacsmør, kapers og sitron. Rist pinjekjerner i en tørr, varm panne og ha over fisken rett før servering.
 
Ertepurè
Kok ertene møre i rikelig lettsaltet vann, hell av vann og mos ertene i hurtigmixer/stavmikser sammen med 100 g kaldt smør, 1,5 dl kyllingkraft og en kvast persille til du får en fin tykk purè.
 
Cognacsmør
Brun 250 g smør over middels varme til nøttebrunt, tilsett 2 ss cognac og ta av platen
 

Sendt inn av Anne

Forsiden akkurat nå
Kule hvitviner som gjenskaper historien
+
Godbiter i pollisten

Kule hvitviner som gjenskaper historien

Sherry har en gyllen fortid, før forsterkningen, som stadig flere yngre vinmakere henter fram igjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene
+
Ukens vin

Gi chardonnay en pause – her får du mye mer for pengene

Denne spanske hvitvinen gjør en super jobb som erstatning og ikke minst byr den på veldig god valuta for pengene på 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene er usannsynlig billige
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene er usannsynlig billige

Årsaken er knyttet til eieren som får sin «lønn i himmelen».

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Røverkjøp til grillmaten
+
Ukens vin

Røverkjøp til grillmaten

150 kroner er for et kupp å regne for denne spanske rødvinen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus
Dagens rett

Pizza smaker ekstra godt med hvit saus

En velsmakende pizza trenger verken tomatsaus eller kjøtt. Hemmeligheten bak en god pizza er nemlig tilbakeholdenhet som her med squash.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann
+

Sierra de Gredos-produsent hardt rammet av brann

Bernabeleva som er en av de mest populære produsentene i Sierra de Gredos nær Madrid, måtte ta den største støyten.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her