Skinnstekt røye med gnocchi, salviesmør og ristet sopp
Eksportutvalget for fisk og Gastronomisk Institutt

Skinnstekt røye med gnocchi, salviesmør og ristet sopp

Her får røya følge av både gnocchi, salviesmør og ristet sopp. Alt lager du til selv.

Fremgangsmåte

  1. Krydre fisken og vend skinnsiden i mel. Varm opp en stekepanne på høy temperatur, ha i olje og la denne bli varm.
  2. Legg i fisken, skinnsiden ned, og tilsett smøret. La det steke et minutt før du skrur ned litt for varmen. Stekes videre i ca 2 minutter, litt avhengig av tykkelse. Fisken skal være god og sprø på skinnsiden og varmen skal nesten ha trukket helt gjennom fisken, men det er fint om den er en anelse rå ytterst på kjøttsiden. Dersom fisken skal være helt gjennomstekt snues filetene de siste 20-30 sekundene.
  3. Anrettes med skinnsiden opp.
  4. Gnocchi:
  5. Kok potetene i usaltet vann, sil av når de er møre og la de dampe godt fra seg. Mens potetene er varme presses de gjennom en potetpresse eller en sikt.
  6. Jobb inn eggeplommer, hvetemel og parmesan, for hånd eller i en kjøkkenmaskin, til en jevn masse som ikke klistrer. Smak til med salt og pepper.
  7. Rull lange, tynne pølser som deles opp i små biter på størrelse med kirsebær.
  8. Kokes i godt saltet vann. Når de er ferdige stiger de til overflaten. Løft ut og la de tørke litt før servering. Gnocchi kan kokes i forveien, kjøles ned og stekes opp igjen rett før servering.
  9. Ved anretning drysses litt revet parmesan over og gjerne litt kvernet sort pepper.
  10. Ristet sopp:
  11. Fres sjalottløk blank i smør, før sopp tilsettes. Skru litt ned for varmen og stek soppen gylden mens du stadig rister på panna.
  12. Smak til med salt og pepper, og ha i bladpersille rett før servering.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk og Gastronomisk Institutt

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 250.00 kr Bestillingsutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris
+
Ukens drink

Dette skal du servere på 17. maifrokosten: Autentisk Bellini ferdig i flaske og det til en svært gunstig pris

Denne lekre drinken heller du rett fra flasken som kommer fra Harry's Bar hvor Bellini i sin tid ble skapt. Den kommer med 5,5 prosent alkohol og som alkoholfri utgave og er som skapt for utendørs nytelse og frokost/brunch.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde
+
Tester

70 nye viner i basis testet: Bli kjent med et nytt vinområde

Sardinia, Bordeaux, også fjelllutgaven samt ulike utrykk for chardonnay er noen er mai måneds beste nykommere i basishylla.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Så lett lager du kinamaten selv
Dagens rett
Wok med biff på kinesisk vis

Så lett lager du kinamaten selv

Oppskrifter på raske wokretter som denne er perfekte på travle hverdager.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

La de franske boblene få en pause på maifesten
+
Godbiter i pollisten

La de franske boblene få en pause på maifesten

Italienske bobler (men ikke prosecco) er virkelig i støtet, med Franciacorta på topp, og det til konkurransedyktige priser.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her