Skinnstekt røye med gnocchi, salviesmør og ristet sopp
Eksportutvalget for fisk og Gastronomisk Institutt

Skinnstekt røye med gnocchi, salviesmør og ristet sopp

Her får røya følge av både gnocchi, salviesmør og ristet sopp. Alt lager du til selv.

Fremgangsmåte

  1. Krydre fisken og vend skinnsiden i mel. Varm opp en stekepanne på høy temperatur, ha i olje og la denne bli varm.
  2. Legg i fisken, skinnsiden ned, og tilsett smøret. La det steke et minutt før du skrur ned litt for varmen. Stekes videre i ca 2 minutter, litt avhengig av tykkelse. Fisken skal være god og sprø på skinnsiden og varmen skal nesten ha trukket helt gjennom fisken, men det er fint om den er en anelse rå ytterst på kjøttsiden. Dersom fisken skal være helt gjennomstekt snues filetene de siste 20-30 sekundene.
  3. Anrettes med skinnsiden opp.
  4. Gnocchi:
  5. Kok potetene i usaltet vann, sil av når de er møre og la de dampe godt fra seg. Mens potetene er varme presses de gjennom en potetpresse eller en sikt.
  6. Jobb inn eggeplommer, hvetemel og parmesan, for hånd eller i en kjøkkenmaskin, til en jevn masse som ikke klistrer. Smak til med salt og pepper.
  7. Rull lange, tynne pølser som deles opp i små biter på størrelse med kirsebær.
  8. Kokes i godt saltet vann. Når de er ferdige stiger de til overflaten. Løft ut og la de tørke litt før servering. Gnocchi kan kokes i forveien, kjøles ned og stekes opp igjen rett før servering.
  9. Ved anretning drysses litt revet parmesan over og gjerne litt kvernet sort pepper.
  10. Ristet sopp:
  11. Fres sjalottløk blank i smør, før sopp tilsettes. Skru litt ned for varmen og stek soppen gylden mens du stadig rister på panna.
  12. Smak til med salt og pepper, og ha i bladpersille rett før servering.

Sendt inn av Eksportutvalget for fisk og Gastronomisk Institutt

Drikke som passer til denne oppskriften

  • Frankrike
    Frankrike
    Volum: 0.75 l Pris: 250.00 kr Bestillingsutvalget
    87 POENG
Forsiden akkurat nå
Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli
Dagens rett

Se hvor lekker torsk eller skrei kan bli

Nå når kvaliteten på torsk/skrei er så fantastisk, får den lov å spille hovedrollen i helgens festmeny. Oppskriften er såre enkel.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Prøv denne supre skalldyrsuppen
Dagens rett
Fiskesuppe

Prøv denne supre skalldyrsuppen

Ikke bare smaker den fortreffelig, denne oppskriften på skalldyrsuppe er både enkel og lettlaget. Og den er en fin måte å drøye de eksklusive skalldyrene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff
Dagens rett

I dag er det samenes nasjonaldag. Det feires med en vri på finnbiff

Reinskav eller finnbiff er et supert valg både for et festmåltid midt i uka og for å markere landets andre nasjonaldag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Verdens enkleste drink som også smaker syrlig og friskt
Ukens drink

Verdens enkleste drink som også smaker syrlig og friskt

Lemon Drop er en forfriskende, syrlig vodkadrink som bare har to krav: at sitronen er skikkelig god og at vodkaen er av det karaktersterke slaget.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her