Sprø kalkunstrips med guacamole og couscous
Foto: Matprat/Alf Børjesson

Sprø kalkunstrips med guacamole og couscous

Lager du sprøstekte kalkunstrips med smak av taco, har du alt det en rett trenger for å tilfredsstille behovet for kos og avslappet middagstemning. Urtedressingen gjør susen.

Fremgangsmåte

  1. Kalkunstrips:
    Skjær kalkunfilet i strimler. Knus tortillachips fint inni en plastpose.
  2. Vend strimlene i hvetemel, og rist av overflødig mel. Visp lett sammen egghvite. Dypp strimlene først i eggehvite og deretter i knust tortillachips.
  3. Varm olje i en kjele til den er så varm at det bruser lett rundt en trepinne. Stek kalkunstrimlene gylne og sprø. Stek i flere omganger. Ha dem over på et papirhåndkle, slik at overflødig olje renner av. Dryss over litt kvernet pepper. Hold dem varme i ovn ved 75 °C.
  4. Guacamole:
    Del avokado i to, ta ut steinen og mos fruktkjøttet med en gaffel. Ha på limesaft. Bland inn resten av ingrediensene, smak til og sett kaldt til den skal brukes.
  5. Tips:
    La avokadosteinen ligge i blandingen frem til den skal serveres, så holder fargen seg bedre.
  6. Couscous:
    Kok coucous som anvist på pakken, men bruk ananasjuice i stedet for vann. Rør opp couscousen og bland inn hakket rucculasalat og cherrytomater delt i to. Drypp over litt god olivenolje og krydre med salt og pepper. Pynt med limebåter.
  7. Urtedressing:
    Hakk koriander og mos hvitløksfedd med litt salt. Bland alle ingrediensene til dressingen, smak til og sett kaldt til den skal brukes.

Lekre retter med kalkun du må lage

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene
Guide

Blåskjell er sommerdelikatesse nummer én. Her har du oppskriftene

Ikke bare oppskrifter, men også fakta og tips om blåskjell samt selvsagt drikkeforslag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter
Dagens rett

Liker du waldorfsalat, liker du denne med sild, appelsin, druer, vårløk og valnøtter

Og liker du ikke sild, kan du bruke makrell, ørret eller laks i denne vårlige vrien på en salat som både smaker fortreffelig som hovedrett som på et koldtbord eller til brunsj. 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe
Guide

Prøv disse avkjølende oppskriftene på iste og iskaffe

Både kaffe og te smaker fortreffelig som kald drikk. Her er ni oppskrifter på leskende sommerdrikker. Og mange gode tips.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her