Sprø kalkunstrips med guacamole og couscous
Foto: Matprat/Alf Børjesson

Sprø kalkunstrips med guacamole og couscous

Lager du sprøstekte kalkunstrips med smak av taco, har du alt det en rett trenger for å tilfredsstille behovet for kos og avslappet middagstemning. Urtedressingen gjør susen.

Fremgangsmåte

  1. Kalkunstrips:
    Skjær kalkunfilet i strimler. Knus tortillachips fint inni en plastpose.
  2. Vend strimlene i hvetemel, og rist av overflødig mel. Visp lett sammen egghvite. Dypp strimlene først i eggehvite og deretter i knust tortillachips.
  3. Varm olje i en kjele til den er så varm at det bruser lett rundt en trepinne. Stek kalkunstrimlene gylne og sprø. Stek i flere omganger. Ha dem over på et papirhåndkle, slik at overflødig olje renner av. Dryss over litt kvernet pepper. Hold dem varme i ovn ved 75 °C.
  4. Guacamole:
    Del avokado i to, ta ut steinen og mos fruktkjøttet med en gaffel. Ha på limesaft. Bland inn resten av ingrediensene, smak til og sett kaldt til den skal brukes.
  5. Tips:
    La avokadosteinen ligge i blandingen frem til den skal serveres, så holder fargen seg bedre.
  6. Couscous:
    Kok coucous som anvist på pakken, men bruk ananasjuice i stedet for vann. Rør opp couscousen og bland inn hakket rucculasalat og cherrytomater delt i to. Drypp over litt god olivenolje og krydre med salt og pepper. Pynt med limebåter.
  7. Urtedressing:
    Hakk koriander og mos hvitløksfedd med litt salt. Bland alle ingrediensene til dressingen, smak til og sett kaldt til den skal brukes.

Lekre retter med kalkun du må lage

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Matprat.no

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter
Ukens kake

En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter

Det gjelder å ha et godt utgangspunkt som med denne oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Disse vinene ser du bare her
+
Godbiter i pollisten

Disse vinene ser du bare her

Det er ikke bare fordi de er sjeldne, men selvsagt først og fremst fordi de er noen riktige godbiter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Høstferiens beste trelitere
+
Ukens vin

Høstferiens beste trelitere

De kommer fra Californias sentrale kystnære vinmarker og finnes på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten
Dagens rett

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten

Når soppen gratineres med eggeblanding og toppes med ost, sier det seg selv at det blir godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her