Sprøstekt tang (Kina)

Fremgangsmåte

I Nord-Kina bruker de en spesiell type tang til denne retten, men finstrimlet bladkål er et godt alternativ. Serveres som forrett eller mellomrett.

Skjær vek og kast eventuelle harde stilker. Legg ca 6 blader oppå hverandre og rull dem hardt sammen. Skjær svært smale strimler på tvers med en skarp kniv. Legg dem på et fat og la dem tørke i ca 2 timer.

Varm 5 - 7,5 cm olje i en tykkbunnet stekepanne eller wok til 190 C. Legg en håndfull av bladene forsiktig i oljen - den vil boble og frese de første 10 sekundene før den roer seg. Frityrstek bladene i ca 45 sekunder eller til de er blitt litt mørkere - bladene må ikke brenne.

Ta opp bladene med hullsleiv, la dem renne av på kjøkkenpapir og legg dem over på et serveringsfat. Hold dem varme i ovnen mens du steker resten.

Når du har frityrstekt alle de strimlede bladene, drysser du dem med salt og sukker og blander forsiktig. Pynt med de ristede mandlene og server omgående.

Påse at pannen er dyp nok til at oljen kan boble opp under stekingen. Pannen skal være under halvfull.

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene
+
Tester

Vinnyhetene i basis mars 2026: Dette er de mest interessante nyhetene

De er strengt tatt ikke nyheter, men gamle kjenninger som har fått en velfortjent plass i basisutvalget.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or
+

Det er lett å se hvorfor Thermenregion kalles Østerrikes Côte d'Or

Østerrike er ikke kjent for å ha lettsolgte navn på sine vinregioner og druesorter. Men like fullt satses det på å bringe Thermenregion opp og fram i lyset etter mange år i skyggen, uten å måtte bruke sammenligningen med Burgund.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk
+
Godbiter i pollisten

Denne vinen smaker som en klassisk burgunder, men er altså californisk

Det er altså ikke bare det franske navnet som forteller om relasjonen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig
+
Ukens vin

En sterk utfordrer til chablis til skreimiddagen – også prismessig

Og ikke minst finnes den på de fleste pol – og sågar i magnumflaske som må bestilles.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse
Matkurs og vinkurs
Vinmesse i Oslo 23. mars

Møt over 40 anerkjente vinprodusenter på Taste vinmesse

Mer enn 350 viner fra hele verden på Taste vinmesse – en fest for smaksløkene! 

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Slik lager du sjokolademousse
Ukens kake

Slik lager du sjokolademousse

Denne oppskriften på sjokolademousse har det lille ekstra. Følg den og du blir garantert en helt.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her