Tandoorikylling i leirgryte
Siw S. Midtrud

Tandoorikylling i leirgryte

Fremgangsmåte

Du trenger en stor leirgryte.

Bland sammen alt krydderet og hell det opp i hånden din. Dette skal nemlig masseres grundig inn over hele kyllingen. Gjør dette over et fat - du vil trenge resten av krydderiene senere. Når kyllingen har fått en fin rød farge over det hele, legger du den med ryggen ned i en stor leirgryte.

Skrell de små nypotetene og rull de i olivenolje og deretter i resten av krydderet i fatet. Når alle potetene er dekket av krydder, legger du de rundt og under kyllingen i gryten.

Press/finhakk hvitløkfeddene og bland det med potetene og kyllingen. Strø tilslutt pinjekjernene over kyllingen og potetene. Sett nå gryten med lokket på, i forvarmet ovn på 180 grader, i ca. 1 t og 20 m.

Du må stikke i brystet de siste 10 min. og holde øye med fargen på kraften. Er den blodblandet må du la den stå ca. 10 min. videre.

Til denne retten er det deilig med bretagnèsaus og smørdampet sopp, men urtedampet broccoli og en lys kantarellsaus er like godt. Vel bekomme!

PS: Denne retten er så enkel å tilberede at selv en kløne på kjøkkenet ikke kan feile. Leirgryten står nemlig for all deilig og saftig kylling.

Her får du sært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av Siw S. Midtrud

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene
+
Godbiter i pollisten

Hekta på Antikken? Fyll glassene med disse vinene

Gresk vin er i vinden og noen er mer klassiske enn andre. Disse er dessuten knallgode kjøp.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I Halland kommer kokkene hjem til middag
+

I Halland kommer kokkene hjem til middag

Halland har fått ekstra oppmerksomhet på grunn av en viss norsk fotballspiller. Den smale kyststripen mellom Skåne og Västergötland, er et sted for andre kjendisutøvere på toppnivå - kokker med Michelin-fortid.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak
+
Godbiter i pollisten

Azorene fortsetter å imponere - disse vinene er intet unntak

At det er noe ekstra med vinene som kommer fra et øyrike midt i Atlanteren, er en underdrivelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass
+
Ukens vin

Med denne vinen blir du overbevist om naturvinens selvfølgelige plass

Mens mange har vendt naturviner ryggen*, er denne beviset på at konseptet ikke er en forbigående trend.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen
Dagens rett

Salat med burrata og fersken er en fest både for øyet og ganen

Dagens rett er en sikkelig lekkerbisken. Her får både øyet og ganen glede seg. Silkemyk og kremet burrata får selskap av pepret ruccola, bitter raddichio og søt og syrlig fersken - en real fest av en smaksopplevelse.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme
+
Ukens vin

Sjelden og rimelig rødvin som skapt for sommervarme

Den er saftig og leskende med moderat alkohol og et bredt bruksområde. På 60+ pol.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her