Tradisjonell Indisk Curry gryte
Foto: AnnaPustynnikova

Tradisjonell Indisk Curry gryte

En klassisk indisk currygryte kjennetegnes av en rik, aromatisk saus basert på løk, hvitløk, ingefær og fyldige indiske krydder.

Fremgangsmåte

  1. Kok ris sammen med finhakket grønn og rød paprika. Tilsett også litt gurkemeie i vannet, eller safran hvis du har. Resultat, en knall gul ris med bitte små rød og grønne biter. Veldig delikat, og gir en litt annen vinkling på tradisjonell ris.
  2. Sausen lager du ved å frese en hel finhakket løk i maisolje, sammen med hvitløk. Husk, ikke altfor sterk varme, men dog det skal frese.
  3. Tilsett curry pulver og cayenne pepper sammen med løken, og lag en "base". Til denne tilsetter du kraft, hvis tilgjengelig. Enten fra kylling eller kjøtt ( buljong kan brukes ).
  4. Lag en veldig svak jevning, og rør ut ønsket mengde saus.
  5. Til slutt tilsetter du reker eller storfekjøtt eller kylling eller blåskjell, eller hva du måtte ønske å ha oppi.
  6. Server med små skåler med hakkede peanøtter og/eller rosiner, og/eller skivet bananer, og/eller chutney.

Se våre andre oppskrifter på indisk gryte 

Her har andre indiske retter

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Få dagens rett som nyhetsbrev

Kilde Per (peba@tdata.no)

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Potong i Bangkok byr på måltider som aldri skal glemmes
+

Potong i Bangkok byr på måltider som aldri skal glemmes

Det er målet til verdens beste kvinnelige kokk Pichaya «Pam» Soontornyanakij når hun inviterer gjestene til et lekent skuespill i sin families historiske hjem i en av Bangkoks trange bakgater.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Sjekk ut oktoberutgaven av Apéritif magasin
+

Sjekk ut oktoberutgaven av Apéritif magasin

I dette nummeret av magasinet er vi i Italia fra nord til sør, flytende til fast og tørt til søtt. Norbert Niederkofler, Arianna Occhipinti, Maremma og Marche. Men også Helsinki som hot matdestinasjon og møte med en uvanlig kokk.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif
+

Her finner du alle de digitale utgavene av magasinet Aperitif

Siden magasinet Aperitif er en del av det digitale abonnementet, har vi samlet alle lenkene til de ulike utgavene nedenfor.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender
+
Tester

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender

Med høy legendestatus blir det selvsagt langt mellom de gode kjøpene. Men noen finnes det, selvsagt målt opp mot dagens høyere prisnivå.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her