Vannbakkels med vaniljekrem
Hobbykokken/Electrolux

Vannbakkels med vaniljekrem

Fremgangsmåte

  1. Forvarm ovnen til 180 °C med 25 prosent damp*. 
  2. Hell vann, melk, salt, sukker og smør i en kjele, og kok opp på middels sterk varme til smøret har smeltet. 
  3. Tilsett hvetemel og rør rundt til alt er jevnt blandet. 
  4. Hvis du har kjøkkenmaskin kan du helle blandingen over i en bolle, og røre inn ett og ett egg om gangen. Du kan også gjøre det for hånd med en visp. 
  5. Bruk en sprøytepose eller to spiseskjeer til å lage vannbakkels som er ca. 3 cm i diameter. Pensle vannbakkelsene med eggeblandingen og sett dem inn i ovnen. Stekes til de er gylne (ca. 17-20 minutter).
  6.  Avkjøl på rist.  
  7. Vaniljekrem:
    Pisk eggeplommene og 1/3 av sukkeret til lett eggedosis i en bolle. Tilsett Maizena når eggeplommene og sukkeret er rørt ferdig. 
  8. Varm opp melk, resten av sukkeret og vaniljestengene til de når kokepunktet. Hell den varme melken over eggedosisen mens du pisker. Hell blandingen over i gryten igjen og varm forsiktig opp til det koker. 
  9. La blandingen småkoke i ca. 2 minutter under kraftig omrøring. Sil blandingen og la den avkjøles i kjøleskap. 
  10. Fyll vannbakkelsen med vaniljekrem, og topp med sjokoladeglasur eller melis. 
  • Med SousVide-ovn stilles dampnivået til «Fuktighet Medium»

Bli abonnent på aperitif +  og oppnå store fordeler samtidig som rabatter på alle våre kurs

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

 Få ukens kake som nyhetsbrev

Sendt inn av Hobbykokken/Electrolux

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Denne påskekaken baker du uten ovn
Ukens kake

Denne påskekaken baker du uten ovn

Nå er det de færreste som ikke har tilgang på strøm i påskeferien, men det er ikke alle som har stekeovn. Det skal ikke forhindre deg fra å bake en Påskeappelsinkake.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen
+
Ukens vin

Libanesisk rødvin stolt vinner i budsjettklassen

Få viner byr på like god valuta for pengene – og vekker like mye følelser som vinen fra et av verdens aller mest risikofylte områder.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Appelsinfylt kylling er som skapt for påsken
Dagens rett

Appelsinfylt kylling er som skapt for påsken

Kylling blir enda bedre når friskhet kommer med i tilberedningen, og denne appelsinfylte kyllingen er således intet unntak.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her