Vårkylling med vårgrønnsaker og timianskum
Foto: Christian Brun

Vårkylling med vårgrønnsaker og timianskum

Denne deilige retten med kylling er kreert av den kjente kjøkkensjefen Dag Tjersland.

Fremgangsmåte

Bein ut lårene på fuglene. Ha på salt og pepper på lårene og stek dem i ovnen på 180 grader i ca. 1 time.
 
Skjær skinnet av skroget slik at du får av skinnet av så helt som mulig. Skjær brystfiletene av skroget. Krydre filetene med salt og pepper.
 
Legg et halvt bryst på skinnets innside. Den andre halvparten legges oppå, motsatt vei. Brett skinnet rundt filetene slik at det overlapper litt.
 
Dra plastfolie over en skjærefjøl, ca. 20 x 30 cm stor. Legg en brystpakke ved kortenden av plasten på siden som er nærmest deg. Brett den nærmeste enden av plasten over kjøttet og rull stramt sammen til en tett pakke.
 
Ta tak i endene og rull dem noen ganger mot fjølen. Knyt for endene så du får tette pølselignende pakker.
 
Varm opp en kjele med vann, ha et termometer for hånden. Varm vannet til 70 grader. Legg i rulladene og la dem trekke til kjernetemperaturen er 65 grader, i ca. 50 minutter. Sjekk temperaturen med et steketermometer - stikk det inn slik at spissen kommer midt i rulladen.
 
Ta de sammenrullede brystene ut av plasten og klapp dem forsiktig tørre med et kjøkkenklede eller kjøkkenpapir. Varm 2 ss olje i en stekepanne og brun kyllingen på alle sider.
 
Forvell (kok opp i godt saltet vann i et par minutter) i mellomtiden gulrøttene og avkjøl dem i isvann. Skrell dem med fingrene ved å dra av skallet.
 
Rens hestebønnene ut av belgen, forvell dem noen sekunder i kokende vann og avkjøl dem i isvann. Press bønnekjernene ut av den tynne hinnen som er rundt slik at du får møre fine og grønne bønner.
 
Skrell nederste del av aspargesene med en aspargesskreller eller potetskreller. Knekk av den nederste harde delen av stilken.
 
Stek aspargesene nesten møre i litt olivenolje. Tilsett gulrøtter og bønner og vend sammen til alt er gjennomvarmt. Tilsett persille og vend sammen.
 
Timianskum:
Kok opp kyllingkraft og melk. Trekk kjelen av plata og legg i timian. Legg på lokk og la det stå og trekke et par timer.
 
Sil og smak til med salt og pepper. Visp opp til skum med en stavmikser.
 
Legg alt pent opp på en stor tallerken, pynt med timianskum og server med en gang.
 
Oppskriften er hentet fra Mitt Toscana av Dag Tjersland som er finalist til Beste norske kokebok 2010.  Les mer om boken her

Kilde Dag Tjersland

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender
+
Tester

Spesialpol: 75 vinnyheter fra Italia er testet deriblant mange legender

Med høy legendestatus blir det selvsagt langt mellom de gode kjøpene. Men noen finnes det, selvsagt målt opp mot dagens høyere prisnivå.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Planlegger du indisk aften, eller er fysen på en fyldig drink med ekstra kick, har du løsningen her
+
Ukens drink

Planlegger du indisk aften, eller er fysen på en fyldig drink med ekstra kick, har du løsningen her

Litt garam masala og chilipulver gjør susen, selvsagt ved siden av god mango og rom.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy
+
Godbiter i pollisten

Oldtidsinspirerte viner som er hypertrendy

Vi snakker om Palestinas eldste vinprodusent som fortsatt lager vin, og av druesorter du garantert aldri har hørt om.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere
+
Ukens vin

Herlig billig rødvin for flere enn katteelskere

«Kattevin» behøver altså ikke komme fra en boks (som til info er en av bestselgerne i trelitersformatet), og denne holder et høyere kvalitetsnivå enn de fleste boksviner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten
Dagens rett

Sopp fra butikken blir riktig så smaksrik på denne måten

Når soppen gratineres med eggeblanding og toppes med ost, sier det seg selv at det blir godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter
Ukens kake

En saftig og mørk sjokoladekake kan varieres på mange måter

Det gjelder å ha et godt utgangspunkt som med denne oppskriften.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her