Salget av Chateau Bon Pasteur i Pomerol kom som en stor nyhet pÄ vinverdenen i forrige uke. Slottet er det fÞrste av de mer berÞmte slottene som selges til Kina. Det er Sutong Pan, administrerende direktÞr i et stort finansselskap. Nylig kjÞpte han ogsÄ Cult Winery Sloan i Napa for den nette sum av 40 millioner kroner.
Chateau Bon Pasteur var eid av flere medlemmer av Rolland-familien, og forhandlingene skal ha pÄgÄtt siden desember i fjor, melder vinbloggen The Cellar Insider.
Prisen for Bon Pasteur og to andre av Rolland-familiens eiendommer, Chateau Rolland-Maillet i St. Emilion og Chateau Bertineau St. Vincent i Lalande de Pomerol, er ikke kjent. Men The Cellar Insider mener prisen trolig vil sette en ny standard for Bordeaux-eiendommer. Ă rsaken er at Bon Pasteur regnes som en av de bedre vinprodusentene i Pomerol.
LES OGSà : «Invasjonen» forsetter i Bordeaux
Tildligere er flere Pomerol-einendommer solgt til Kina. I fjor kjÞpte investoren Peter Kwok Chateau La Patache og Chateau Clinet. Nylig ble ogsÄ La Commandiere kjÞpt av Melanie og Andrew Kuk recently.
Produksjonen ved Bon Pasteur ligger pÄ rundt 2500 kasser i Äret, og det er ventet at de suksessrike parhestene Michel og Dany Rolland fortsetter sitt virke ved slottet.
LES OGSĂ : 3700 kroner for en flaske kinesisk vin