Samtidig som Juleakevitten endrer navn, er det i Är foretatt en oppgradering pÄ utstyrssiden, med ny engangsflaske, nytt etikettdesign og matchende kapsel.
Innholdsmessig er det ogsÄ foretatt endringer, som kjent varierer resepten pÄ Juleakevitt noe fra Är til Är. Men ikke mer enn at det alltid kan garanteres at akevitten er spesielt tilpasset tradisjonell norsk julekost!
I pakt med de beste tradisjoner har Gilde Juleaquavit 2000 gjennomgÄtt lagring pÄ utvalgte eikefat som tidligere har vÊrt brukt til sherryproduksjon. Akevitten er relativt kraftig krydret med hovedvekt pÄ karve, samtidig som lagringen pÄ eikefat gir en fin avrunding som gjÞr Gilde Juleaquavit spesielt velegnet til kraftige retter av svinekjÞtt som ribbe, svinesteik og medisterkaker.
Gilde Juleaquavit Ă„rgang 2000 (varenr 005-1, kr 298,50 (œ-flaske 005-2, kr 159,60))
er en smaksrik og velkomponert aquavit spesielt utviklet for Ä passe til tradisjonell norsk julemat. Modningen har funnet sted pÄ utvalgte sherryfat, noe som har gitt Ärets juleaquavit en elegant eikekarakter med utsÞkte, vel avrundede sherrytoner i smaksbildet.
BÞr nytes lett avkjÞlt, ved 12-14 °C.
LĂžitens Aquavit LikĂžr (varenr 33308, kr.215,00)
Dyp gyllen farge, duft av krydder og urter med et snev av anis, karve og vaniljetoner fra lagringen pÄ eikefat. Klassisk, tradisjonell likÞr med
integrerte akevittaromaer i smaken med et rikt og komplekst krydderbilde, velbalansert, fin sĂždme, elegant avrunding.
LÞitens Aquavit LikÞr bÞr nytes lett avkjÞlt som avec, og kan gjerne anvendes i longdrinks og cocktails. ForsÞk den ogsÄ som "coffee drink" med varm, sterk kaffe toppet med krem.
Arcus Julemeny 2000
Den 2. november 2000 ble det avholdt en aquavit-middag pÄ Holmenkollen Restaurant i Oslo. Temaet for middagen var Ä finne gode kombinasjoner mellom akevitt og tradisjonsrike norske rÄvarer som laks og svin.
Initiativtaker var altsÄ Arcus'' egen destillatÞr, Halvor Heuch. Vi legger til at vÄre forslag til viner mÄ sees som et alternativ til den som absolutt insisterer pÄ Ä drikke vin. Vin innebÊrer en vanskelig kombinasjon, ettersom rettene som fÞlger er bygget opp rundt juleaquaviten, og aquavitlikÞren, i Þnske om Ä fremme Norske tradisjoner.
Terrin pÄ svineknoker, linser og shi-take sopp
50 g grĂžnne linser
4 lettsaltede svineknoker
vann
20 g gulrot
20 g sellerirot
20 g purrelĂžk
salt
2 ss friske urter
100 g shi-take sopp
1 fedd hvitlĂžk
1 ss honning
œ dl aquavit
1 savoy kÄlhode
smĂžr til steking
Linsene legges i vann natten over.
Kok knokene mĂžre i vann og plukk kjĂžttet, Hod kjĂžttet varmt i noe av kraften.
Ta av litt av kokekraften og kok linsene mÞre i denne. Sil av overflÞdig kraft. GrÞnnsakene renses og kuttes i smÄ terninger, freses mÞre og blanke i litt smÞr, skal ikke ta farge. Riv sopp i grove biter, varm en panne, tilsett smÞr, knust hvitlÞk og stek soppen slik at vann fordamper og soppen fÄr en lett bruning, tilsett honning og aquavit og la det surre i et minutt.
Kok opp mengder med lettsaltet vann og forvell nok kĂ„l blader til Ă„ dekke en passe form ( ca 1 œ liter ) kok bladene i 3 minutter og legg de sĂ„ i rennende kaldt vann for avkjĂžling
LÞft bladene ut av vannet nÄr de er avkjÞlt og press ut vann med et kjÞkken hÄndklede
eller kjÞkken papir. Kle fÞrst formen med plastfilm, sÄ kÄl blader ( kutt bort den tykke stilken pÄ bladene )
Ta opp kjÞttet av kraften, kok inn 3 dl av kraften til det gjenstÄr 3 ss. Bland kjÞtt, grÞnnsaker, sopp og friske urter samt den innkokte kraften godt og fyll i formen, brett over kÄl slik at alt er dekket. Trekk over plast og sett pÄ press. AvkjÞl. KjÞttblandingen mÄ vÊre varmt nÄr det legges i press for at terrinen skal holde sammen nÄr den skjÊres i skiver.
Eplekompott
5 syrlige epler
3 dl vann
5 ss sukker
2 dl hvitvin eddik
2 ss honning
2 ss snittet gresslĂžk
Skrell epler og kutt i smÄ terninger, kok opp skrell og vann, kok i 10 minutter og sil av. Sukker smeltes til lys karamell, tilsett eddik og kok til all veske er fordampet. Tilsett kokekraften fra eplene, honning og kok opp. Hell i eplebitene og kok til de er mÞre og blanke. Ta opp eplene og la dem avkjÞle pÄ et brett. Kok inn laken til sirup konsistens. Tilsett eplene, bland forsiktig og avkjÞl. Ved servering vendes forsiktig gresslÞken inn.
Server terrinen i skiver, en skje eplekompott og en sprĂž salat smakt til med olje, salt, pepper, god eddik og evt. litt av kraften fra eplene.
Vinforslag:
Chablis 1998, Domaine de Vauroux (varenr 33322, kr. 130,00)
Chablis Domaine de Vauroux har gyllen gul farge. Duften har delikate mineraltoner og fint innslag av aprikos og epler. Vinen har flott syre og
smak av lime og rĂžde vinterepler. Lag og elegant ettersmak med fine mineraltoner. Produsent: Domaine de Vauroux
Druetype 100% Chardonnay
Â
Grillet Fennikel- og Koriander-gravet laks
servert varm med grĂžnnsaker,
selleri- og mandel potetmos, og sennep-kremsaus
Laks: (600 g ren fiskefilet til 4 personer)
50 - 50 % salt sukker
30 g blanding pr kilo laks
nykvernet hvit pepper (ca 1 ts per side laks)
knust koriander
fersk koriander
tynne skiver av fennikel
litt aquevit
Benfri filet av laks strÞes med krydder, koriander, fennikel og noen drÄper aquavit. Dekkes med plast, legg pÄ lett press og settes 1 dag i kjÞleskap.
Kuttes i Þnsket stÞrrelse, (ca 150 g per pax) og stekes / grilles ved sterk varme slik at en fÄr en god steke skorpe samt at fisken er lett rosa i midten.
Sennep-kremsaus:
1 stk sjalottlĂžk
1 ss smĂžr
œ dl hvitvin
1 ss sterk grov sennep
œ ltr kyllingkraft / fiskekraft
1 dl flĂžte
Eventuelt litt maisenna
Salt
Pepper
Fres sjalottlĂžk og smĂžr, uten at det tar farge. Tilsett hvitvin og reduser til nesten all veske er fordampet. Tilsett sennep og kraft og kok inn til god smak. Tilsett flĂžte, kok opp og jevn med maisenna utrĂžrt i vann (skal vĂŠre litt tynn)
Smak til med salt og pepper, kjĂžr glatt og luftig med stavmikser ved servering.
TilbehĂžr til hovedretten:
Mandelpotet- og Rotselleripurée
600 g mandelpotet
200 g rotselleri
100 g usaltet smĂžr
1 dl flĂžte
salt
pepper
Mandelpotetene og rotselleri skrelles og kokes mĂžre i usaltet vann, vann helles av, poteter og selleri dampes tĂžrr.
Moses med en potet stapper. FlĂžte og smĂžr tilsettes, rĂžres inn til glatt pure, smakes til med salt og pepper
Â
GrĂžnnsaker
1 fennikel
50 g grÞnnkÄl
40 g gulrot
40 g kÄlrabi
40 g purrelĂžk
vann
salt
25 g smĂžr
litt friske urter ( for eksempel persille, gresslĂžk, kjĂžrvel )
GrĂžnnsaker renses, kuttes i grove biter og kokes mĂžre i lettsaltet vann tilsatt litt smĂžr.
StrÞ pÄ friske urter ved servering.
Server stekt fisk pÄ toppen av pureen, grÞnnsaker og saus rundt.
Vinforslag:
Penfolds the Valleys Chardonnay 1997 (varenr 13706, kr. 155,40)
Penfolds the Valley har klar gyllengrĂžnn farge, rik og sammensatt duft med innslag av fersken og melon, med integrerte eiketoner og aromaer fra
etterlagringen pÄ bunnfallet. Vinen har en moden, rik og fyldig chardonnay-karakter med toner av smÞrmalt og velbalansert syrestruktur.
Ettersmaken er ren og lang med solid fruktkarakter. Produsent: Penfolds.
Druetyper: 100 % Chardonnay
Baba med Aquavit-marinert sitrussalat
Baba (12 store)
Â
Œ vaniljestang
Ÿ dl melk
1 Œ ss sukker
60 g smĂžr
25 g gjĂŠr
4 egg
5 dl hvetemel
revet skall (kun det gule) av 2 sitroner
Litt smĂžr til smĂžring av form
Bakepapir
Del vaniljestang pÄ langs og skrap ut frÞ, kok opp melk, sukker, smÞr, vaniljestang og frÞ.
AvkjĂžl til lunken.
Tilsett hvetemel, egg, gjÊr og revet skall av sitroner i en kjÞkken maskin. Hell i melkeblandingen og kjÞr til glatt rÞre / deig. SmÞr former, klipp til matpapir og legg i bunnen av formen. Dette for at det skal vÊre enkelt Ä fÄ babaen hel ut av formen etter steking. Settes pÄ en lun plass, dekkes til og heves til dobbel stÞrrelse, ca 45 minutter. Stekes i forvarmet ovn ved 175 grader i ca 15-20 minutter.
AvkjĂžles.
En rettsidet kaffe kopp gÄr greit Ä bruke hvis man ikke har andre former.
Sitrussalat
Lake
1 del sukker
1 del vann
1 del frisk sitrus saft
Fersk vanilje ( ca 1 stang pr liter lake )
Assortert utvalg av sitrus: appelsin, grapefrukt, rosa grapefrukt, mandariner, lime & sitron.
Litt av skallet skrelles av med en skreller, kun det gule, og kuttes i tynne strimler, tilsettes i en kjele og dekkes med kaldt vann. Kok opp og la det koke i 1 minutt. Sil av vannet og gjenta prosessen 3-4 ganger, dette for Ă„ bli kvitt bitterstoffene i skallet.
Kok opp laken og tilsett delt og skrapet vaniljestang, frĂž fra stangen og det forvellede sitrus skallet. La koke i 20 minutter og avkjĂžl. Smak til med Aquavit.
Skall kuttes av sitrus frukten slik at alt det hvite er borte, kutt fine fileter mellom lagene i frukten slik at det gjenstÄr rent frukt kjÞtt, legges i laken til marinering.
Etter en time siles laken av, ta vare pÄ laken, den skal brukes.
Baba taes ut av form og settes i en bakk med sÄ lite plass til overs som mulig, dette pÄ grunn av at laken fra sitrusen skal helles over slik at babaen er dekket. Varm lake til kald baba eller kald lake til varm baba. Kaken skal vÊre gjennomdynket av lake.
Server babaen lun med sitrussalat ved siden og gjerne hjemmelaget iskrem eller pisket flĂžte.
Vinforslag:
Penfolds Botrytis SemmilĂČn 1998 (varenr 33325, kr. 104,00 - œ-flaske)
Denne sÞte vinen kommer fra Riverina i New South Wales. Druene har vÊrt angrepet av "pourriture noble", eller edel forrÄtnelse. Vinen har intens gyllen farge, flotte aromaer av honning, melon og fersken. Stor fylde og flott balanse mellom syre og sÞdme. Serveres lett avkjÞlt. SÞt.
Produsent: Penfolds.
Druetype: 100 % Semillion