Italiensk vinsmaking med viner fra Pasqua

Bli med på en eventyrlig smaking den 8. september når Ilaria Ippoliti fra Pasqua, et av Italias største privateide vinhus, kommer på besøk. Hun serverer deg hele 13 viner, og det er selvsagt både hvite, røde og ikke minst søte godsaker som kommer i glasse
Redaksjonen
18 August 2003 - 13:19

Med mer enn 18 millioner flasker årlig fra mer over 1300ha vinmark i Veneto, rangerer Pasqua som en av de ledende private vinprodusenter i Italia. I dag drives familiebedriften av de tre brødrene fra 2. generasjon: Carlo, Umberto og Giorgio Pasqua. De holder den familieide og drevne tradisjonen vedlike. Pasqua fokuserer på nyskapning, nytenkning og innovasjon på fremstilling og ikke minst på det estetiske utseendet produktene har.

Historien til Pasqua daterer seg tilbake til 1925, da brødrene Natale, Nicola, Riccardo og Umberto startet en lukrativ vinhandel ved å kjøpe druer fra syd-Italia. De startet etter hvert med å fokusere mer og mer på de typiske Veronese-variantene som brukes til å produsere Valpolicella, Soave, Bardolino og Amarone. Den andre generasjonen, Carlo, Giorgio and Umberto, markerte et viktig vendepunkt for firmaets historie. Den tidlige negociant-virksomheten ble mer og mer dreid over mot fokus på egenproduksjon, med flere og flere oppkjøp av egen vinmark i områdene Soave og Valpolicella. Pasquas viner hadde allerede en høy anerkjennelse på hjemmemarkedet. Eksporten startet i det små med fokus på det europeiske markedet fulgt av de andre kontinentene.

Gjennom 80-årene befestet de sin stilling som vinprodusent, og utvikling i arbeidet i og utenfor vinkjelleren gjorde at de kunne møte strengere krav fra et stadig mer kyndig marked. Hele det produktive systemet hos Pasqua endret seg og midler ble investert i høykvalitetsproduksjon. Dette medførte blant annet dannelsen av Cecilia Beretta, juvelen i Pasqua-gruppen - en eiendom så vel som et forskningssenter. I dag er dette et "sponsorship" for doktorgradstudier i vitikultur ved universitetet i Milano. Vin fra denne vinmarken er selvsagt blant de vinene du skal smake.

Smakingen er avholdt
 
Dette er de 13 vinene som vi under kyndig veiledning fra Pasquas eksportsjef skal smake:
 
 
 
 
 
 
 
   (serveres i 2002-årgang)
 
 
 
 
w Nero d'Avola Sangiovese 2002 (ikke i salg i Norge)
 
 

 
 
 
 
 
 
Foredraget holdes på engelsk.

Smakingen er avholdt

Tid: 8. september 2003 kl. 19.00
Pris: kroner 395 inkl. mva
Sted: Gamle Logen, Grev Wedels plass 2, 0151 Oslo.

Ring Apéritif på 902 04 834 dersom du ikke finner frem.

Seminaravgiften betales til Bankkontonr. 7023 05 45705, Apéritif Nett, Furuveien 39c, 0678 Oslo. Merk innbetalingen med 080903. Dersom du melder deg på eller betaler senere enn fem dager før arrangementet må du huske å ta med kvittering. Melder du deg av etter avbestillingsfristen 02.09.03 kl. 23:59 refunderer vi ikke deltakeravgiften.
NB! Innbetalinger uten forutgående registrering/påmelding kan dessverre ikke påregnes som gyldig påmelding.
Spørsmål? Ring 22 98 86 00 eller send en mail.
Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil
Annonse

Aase hjelper deg: Få polets beste kjøp sendt rett til din mobil

Du står på polet og vet ikke hva du skal velge. Fortvil ikke, for hjelpen er nær: Bestill vår sms-tjeneste og du får tilsendt to ukentlige tips om viner som allerede står i polhyllene.

Les hele saken

Artikler detail - section 11

Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Artikler detail - section 11 Dagens rett 2

Artikler detail - section 11 Ukens vin

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien
+
Tester

Blant de 120 hvitvinsboksene og posene som er testet finner du garantert noe for ditt behov i sommerferien

Ethvert feriekjøleskap har plass til en boks med hvitvin - om det så bare er for å bruke til matlaging som damping av blåskjell. Men det er ingen grunn til å redusere bruken til det, for mange hvitvinsbokser inneholder virkelig seriøs vin.

Les hele saken
Forsiden akkurat nå
Lag noe ekstra godt med vannmelon
Guide

Lag noe ekstra godt med vannmelon

Vannmelon er utrolig godt i sommervarmen, og her er oppskriftene du bare må prøve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt
Ukens drink

Smaken av sommer er som her bringebær og akevitt

Og ingrediensene finner du på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte
+
Ukens vin

Fantastisk vinvaluta fra Piemonte

70 prosent av druene kommer fra toppmarker i La Morra, men prisen er det halve.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Knallgodt riesling-kjøp i magnum
+
Godbiter i pollisten

Knallgodt riesling-kjøp i magnum

Mens GG-rieslingene blir stadig dyrere, er det andre rieslingperler som holder seg på et svært fornuftig nivå, og som er like lagringsdyktige.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Vart opp med enchilada med kylling - bruk gjerne rester
Dagens rett

Vart opp med enchilada med kylling - bruk gjerne rester

Meksikanskinspirert mat er mer populært enn noen gang. Denne oppskriften er super når du har dårlig tid, men vil lage mest mulig fra bunnen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her