For mange er rett temperatur det viktigste nÄr de har bestemt seg for Ä Äpne en flaske. Dette er helt klart viktig, men er ikke nytelsen og anledningen til Ä Äpne en god vin minst like viktig?
Fra gammelt av har det vĂŠrt vanlig Ă„ servere hvite viner avkjĂžlt og rĂžde viner romstempererte. Riktig temperatur fremhever de flyktige komponentene i vinen og gir mer igjen av smaksopplevelse for den eller de som skal nyte et glass vin. Det vil vel aldri bli enighet om ved hvilken temperatur de ulike typer av vin skal serveres, men det er dessverre slik at en del restauranter serverer hvitvinen for kald og rĂždvinen for varm, begge deler er like uheldig.
For kald hvitvin skjuler bÄde smak og aroma; dette gjeldet ogsÄ for rÞdvin. NÄr rÞde viner serveres for varme, vil de faste stoffene som for eksempel garvestoff fremheves og dominere smaksbildet, noe som gir et helt feil inntrykk. Glem meningslÞse ord som iskald og romstemperert og konsentrer deg heller om Ä gi vinen den optimale temperatur, slik at den for hvitvin ligger i omrÄdet 7-10 grader, for rÞde viner 14-18 grader, for musserende 5-7 grader og rosé 10-12 grader.
NÄr verten har godkjent vinen, kan du Äpne den i gjestenes pÄsyn. Sett flasken pÄ et anretningsbord hvis et slik finnes. Hvis ikke, sett flasken pÄ et stÞdig underlag fÞr du Äpner; helst ikke pÄ gjestens bord. Flasken skal heller ikke Äpnes i lÞse luften.
NÄr bly- eller plastkapsel skal fjernes, skjÊrer du under den nederste leppen pÄ flaskehalsen og ikke bare av toppen. TÞrk sÄ av munningen for Ä fjerne eventuelle rester som ikke bÞr komme i gjestens glass.
NÄr du skal trekke opp korken, settes opptrekkeren ned pÄ en bestemt mÄte; gjerne litt pÄ skrÄ, men pass pÄ at en ikke skader korkens utside. Skru med rolige bevegelser og pass pÄ Ä stoppe fÞr du trenger gjennom korken - alt avhengig av hvilken Äpner du bruker. Arbeid rolig og senk farten rett fÞr korken kommer ut, slik unngÄr du at korken kommer ut med et "plopp". Pass pÄ Ä holde flasken sÄ rolig som mulig og trekk korken rett opp; ikke bÞy for mye da den kan knekke/skades. Etter at korken er fjernet tÞrkes eventuelle avleiringer og rester etter korken bort med en fuktig serviett.
Umiddelbart etter Äpning skal du lukte pÄ korken for om mulig Ä kjenne urene dufter. Du bÞr lÊre deg Ä kjenne igjen slike dufter for Ä forhindre servering av vin med feil. Det er ikke sikkert det er noe feil ved vinen selv om korken dufter urent, men vÊr sikker pÄ at den er i orden fÞr du skjenker. Ved den minste tvil informerer du gjesten om dette og si at du vil bytte vinen; det viser at du bryr deg om det du holder pÄ med og gjesten vil som regel oppfatte dette positivt. Presenter korken for gjesten slik at han/hun har mulighet til Ä lukte pÄ korken. Mange korker har trykket produsentens navn, Ärgang og andre opplysninger pÄ korken. Dette beviser ogsÄ at det er rett vin som serveres.
La verten smake og godkjenne vinen fÞr du serverer. Vin skjenkes fra gjestens hÞyre side. Er det umulig pÄ grunn av en hindring, kan du skjenke fra venstre. Pass pÄ at gjesten kan se etiketten og la han/hun fÄ lese ferdig fÞr du skjenker til neste gjest.
Hold flasken klar av glasset og slÄ vinen rolig over i glasset. Mengde vin i glasset avgjÞres av type glass, men et godt vinglass skal ikke skjenkes mer enn halvfullt.
TĂžrk av flaskens hals med en ren serviett mellom hver skjenking, sĂ„ unngĂ„r du Ă„ dryppe pĂ„ duk og i verste fall pĂ„ gjesten. Bestilles det flere viner; bring alle inn til gjestens bord og Ă„pne dem der. La verten fĂ„ mulighet til Ă„ smake fĂžr du skjenker i glassene. Ănsker verten Ă„ smake, ta frem et nytt glass til smaking, men fortsett Ă„ skjenke i det glasset gjesten fikk servert i fĂžrst.
Etter at verten har fÄtt smake vinen, serveres fÞrst gjesten til hÞyre fÞr du fortsetter pÄ vertens venstre side. Server damene fÞr herrene, og nÄr alle har fÄtt vin, fÄr verten sist. Husk alltid Ä servere vin fÞr gjestene fÄr maten.
NÄr tiden er inne for Ä foreta selve dekanteringen, er det viktig Ä tÞrke av flasketoppen bÄde fÞr og etter at korken er fjernet. Da er du sikker pÄ Ä unngÄ eventuelle rester fra for eksempel en dÄrlig kork. Bruk en god lyskilde slik at nÄr vinen helles fra flasken over i karaffelen vil bunnfallet bli synlig gjennom flaskens hals fÞr det kommer over i karaffelen. Det er viktig Ä slÄ langsomt og jevnt slik at flasken ikke ristes eller vinen snapper etter luft og sedimentet virvles opp.
Tekst: Svein T. Sandvold