Tepache
Foto: sveta_zarzamora

Tepache

Fremgangsmåte

Del opp ananasen i biter på 5x5 cm og behold skallet. Finn fram en 4 liters bolle med mulighet til å åpne lokket (liten luke). Ha oppi ananasen.

Lunk vannet til 20 grader og tilsett sammen med hakket ingefær, sukker, chili og kanel. Rør godt og la stå på kjøkkenbenken i 2 døgn. Den skal begynne å gjære lett. 

Sil blandingen gjennom et dørslag og fyll væsken i glassflasker med kork som tåler trykket fra den aktive gjæringsprosessen. Oppbevar i kjøleskap og drikk innen en uke.

Tips:
Du kan lage en ny runde tepache på ananasen ved å tilsette sukker og vann som i runde en og følge oppskriften videre. 

Her kan du søke i Apéritifs drinkbase med over 2000 oppskrifter

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Lag din egen personlige bartender enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få ukens drink som nyhetsbrev 

 

 

Sendt inn av Apéritif

Forsiden akkurat nå
Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken
Ukens kake

Er ripsene i hagen modne, skal du bake denne herlige sjokoladekaken

Denne uken gir vi deg oppskriften på en kontrastfylt kake. En saftig mørk sjokoladebunn toppet med et tykt lag hvit krem og fristende røde rips.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget
+
Godbiter i pollisten

Sjeldent og velkomment besøk i basisutvalget

Kitzeck-Sausal er et område få har hørt om, men som du ikke glemmer når du først har vært der.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Unike Andes-nære viner
+
Ukens vin

Unike Andes-nære viner

Det finnes høyereliggende vinmarker i Argentina enn hvor disse kommer fra, men veldig få som er så nær og så påvirket av Andes-fjellene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Forsiden akkurat nå - 6

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken