Oppskrifter med svinekjøtt

Oppskrifter med svinekjøtt

Svinekjøtt er mørt, magert og lett å lage gode retter av. Kjøttet er mildt og har en god, allsidig smak som det er lett å kombinere med andre spennende smaker. Bruk svin i thaimat eller en indisk gryte, eller server det mer tradisjonelt med brun saus og gode grønnsaker. Svinekjøtt er veldig godt og kan brukes til både hverdags og fest. I Norge og Norden for øvrig er svinekjøtt det mest populære av alle kjøttslag.

Moderne svinekjøtt er magert og velsmakende sammenlignet med det kjøttet som fantes på markedet tidligere. Den nå høye kvaliteten på svinekjøtt skyldes både moderne avlsmetoder og nye slaktemetoder. Svinekjøtt har også den fordel at fettet ligger konsentrert og lett kan fjernes. Renskåret svinekjøtt har derfor typisk en fettkonsentrasjon på kun 3-5 %, hvilket gjør at det ofte brukes i magrere retter.

Kjøtt, særlig svinekjøtt, tar lett smak av fôret dyret spiser. Dette kan styres i positiv retning, som med eikenøttene de spanske grisene spiser, eller i negativ retning med billig og dårlig fôr som gir et produkt med lite god smak. Mye av denne smaken setter seg i fettet som er den fremste smaksbæreren på grisen. 

Partering og stykningsdeler

Parteringen av gris har mye med de ulike landenes mattradisjoner å gjøre, og i Norge gir dette vanligvis deler man gjerne inn i følgende stykningsdeler og bruksområder:
Svinehode, svinekjake, knoke, svinenakke, nakkekoteletter, svinebog (deriblant surret svinestek av bog og strimlet svinkjøtt av bog), produksjonskjøtt til pålegg, kjøttdeig, pølser og medister, kotelettkam, indrefilet, ytrefilet, svinekoteletter, filetkoteletter, røkt svinekam, sommerkoteletter, hamburgerrygg, baby back spareribs, side med bein (som for eksempel juleribbe), familieribbe, tynnribbe, texas spareribs, St. Louis style spareribs, grillbein, bacon, lettsaltet sideflesk, buklist, mørbrad, skinke, skinkestek uten bein, beinfri skinkestek uten svor, beinfri skinkestek med svor, skinkestek med bein, flatbiff, svineknoke, svinelabb.

Hva brukes norske purker til

En purke er en hunngris som skal skaffe nye kull med grisunger. Dessverre lever ikke disse lenge, kun 2,5 år, etter å ha levert tre runder med grisunger. Gjennomsnittlig slakteverk for purkene er 151 kilo (etter skålding) som er mye mer enn for vanlig slaktegris som ligger på 81 kilo.

Purkekjøttet er mindre attraktivt enn kjøtt fra hanngrisene, og dette gjenspeiles i prisen man til slutt kjøper produktet for. For purke er kiloprisen 13 kroner, mens den er 24 kroner for hanngriser. Men dette trenger ikke bety at kvaliteten er noe dårligere.


Forsiden akkurat nå
Denne kaken vil påskeharen jakte på
Ukens kake

Denne kaken vil påskeharen jakte på

En saftig gulrotkake som også er veldig holdbar, er som skapt for påskekosen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen
+
Godbiter i pollisten

I år blir det pinot noir til påskelammet – kanskje fra grillen

Du finner den i de fleste velassorterte polutsalg. Og prisen er upåklagelig - vi snakker om mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve
+
Godbiter i pollisten

Knallgode Jura-viner du rett og slett må prøve

Produsenten tilhører det øvre sjiktet i Jura, men er ikke like kjent som sine svært så berømte naboer.

Les hele saken
Bli en mesterkokk med Apéritifs tredagers kokkeskole
Matkurs og vinkurs
Apéritifs kokkeskole

Bli en mesterkokk med Apéritifs tredagers kokkeskole

Årets kurs for den gryende kokkespire - Våre dyktige kokker lærer deg kjøkkenets viktigste grunnprinsipper gjennom tre intense dager.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade
Dagens rett

Gjør kotelettene festfine med rødløksmarmelade

Vi foreslår en vri på en gammel klassiker, nemlig svinekoteletter. Men surkålen må altså vike som tilbehør til fordel for rødløksmarmelade.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris
+
Ukens vin

Få en ny smak av sauvignon blanc og det til en super pris

Den østre delen av Friulis sauvignon blanc-stil er vel verd å teste ut. Denne er dessuten et knallkjøp. Og en drøm til årets første asparges.

Les hele saken