Bærpai
Foto: Olha_Afanasieva

Bærpai

Det er nesten ikke den frukt som fungerer i denne paioppskriften. Tykk deilig vaniljekrem og sprø paibunn tar imot det meste av søt og/eller syrlig frukt.

Fremgangsmåte

Paibunn:
Smuldre smøret i melet, tilsett vannet og elt til en fast deig, gjerne i en matprosessor. Avkjøl deigen noe og kjevle den ut mens den fortsatt er litt myk. Du kan også trykke deigen direkte ned i paiformen. Prikk deigen med gaffel for å unngå at den hever seg. Stek i ovnen ved 200 °C i 10-15 minutter til bunnen er svakt gyllen.
 
Eggekrem:
Skrap ut vaniljefrøene og ha dem i en kjele sammen med resten av ingrediensene. Varm opp under omrøring til kremen begynner å tykne fra bunnen. Trekk kjelen til side når det tykner raskere enn du rekker å røre jevnt, ellers kan kremen "sprekke". Sett kjelen tilbake på platen for å tykne videre til passe konsistens. Avkjøl i kaldt vann.
 

Fyll den avkjølte paibunnen med eggekrem og legg tett i tett med bær fra midten og utover til det er igjen et par centimeter til kanten. Pynt med sitronmelisseblader i feltet uten bær.

Mange flere kaker du kan bake finner du her

Lyst til lage en annen pai så finner du de her

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Her får du svært så praktiske kokketips

Få ukens kake som nyhetsbrev 

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser
+
Tester

600 hvitviner testet: Den heftigste hvitvinen er søt, men det finnes også imponerende tørre viner i alle prisklasser

Riesling som tar fletta av det meste annet. Vin fra hutiheiti som ingen kan måle seg med. Og burgunderlegender til en tredel av prisen. Det er litt av mainyhetene blant de hvite vinene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Disse vinene er fortsatt røverkjøp
+
Ukens vin

Disse vinene er fortsatt røverkjøp

Dão er en viktig kilde til svært gunstig prisede viner som også holder høy kvalitet. Disse er helt i teten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene
+
Godbiter i pollisten

Sjelden perle av en rødvin fra Alpene

Den koster det samme som en ok Burgund-pinot, men har en langt mer spennende fortelling.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Britisk chablis-boks-utfordrer
+
Ukens vin

Britisk chablis-boks-utfordrer

Den første engelske bib-en på polet, er en friskus og som med fordel kan erstatte chablis i dette formatet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Gå for denne friske og mettende biffsalaten
Dagens rett

Gå for denne friske og mettende biffsalaten

Saftig biff kan serveres på mange måter. Prøv denne superraske oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen
+
Tester

230 bobleviner testet: Strålende chardonnaychampagner - også i budsjettklassen

Chardonnaychampagne er for mange det ultimate uttrykket, mens andre heller til kompleksiteten i blandinger og ikke minst legender. I mai får du tips om alle varianter.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her