Bak søte små sitronterter
Foto: Kristin Ellefsen

Bak søte små sitronterter

Selv om denne oppskriften tar litt tid å fullføre, belønnes du med de lekreste sitronterter som også er holdbare.

Fremgangsmåte

  1. Tertedeig:
  2. Miks hvetemel, smør og melis i en mikser eller smuldre dette sammen for hånd.
  3. Når dette klumper seg, ha i egget og bland lett sammen. Legg deigen i plastfolie og la det hvile kjølig i minst 30 minutter.
  4. Kjevle ut deigen på et bakepapir. For å gjøre dette enda enklere kan du kjevle ut deigen mellom to bakepapir. Stikk ut sirkler som passer i porsjonsformer og la disse hvile kjølig i 30 minutter.
  5. Legg bakepapir oppå tertedeigen og ha erter eller ris oppå slik at terten stekes i en fin form. Terteskallene skal være gyllenbrune og stekes på 180 grader i i 15-20 minutter.
  6. Etter 10 minutter tar du ut tertene og tar av bakepapiret og ertene/ris, og steker terteskallene ferdige.
  7. Avkjøl på rist.
  8. Sitronkrem:
  9. Ha alle ingrediensene i en kjele og rør dette med en visp godt sammen.
  10. Bytt vispen med en slikkepott og sett platen på lav varme.
  11. Ha tålmodighet og rør godt hele tiden. Når kremen tykner, er den ferdig.
  12. Marengs:
  13. Pisk eggehvitene og sukkeret til stiv marengs.
  14. Sikt i melis og kjør dette sakte til glatt og skinnende konsistens.
Tips:
Lag dobbelt porsjon av sitronkremen og bruk dette som smaksetter i kremer eller i kaker.

Sendt inn av Anne Brith Davidsen

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå

Slik blir nyttårskalkunen perfekt

Lær å lage den perfekte kalkunmiddagen med disse oppskriftene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Slik lager du waldorfsalat
Guide
3 oppskrifter på waldorfsalat

Slik lager du waldorfsalat

Det mest klassiske følget til nyttårskalkunen av alle er waldorfsalat. Her får du tre forskjellige oppskrifter.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Kalkun kan også serveres på denne måten
Dagens rett

Kalkun kan også serveres på denne måten

Når den milde kalkunsmaken pakkes inn i karri og kokos, og alt serveres i en gryte, har du en perfekt rett til koldtbordet eller hovedrett om du har mange til bords.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med denne oppskriften kan du fint nyte rødvin til torsken 
Dagens rett
Bakt torsk med burgundersaus

Med denne oppskriften kan du fint nyte rødvin til torsken 

For når torsken kommer med rødvinssaus, passer det faktisk veldig godt med rødvin. Men ikke hvilken som helst rødvin. 

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her