Basturøkt lammelår fra Bortistu med rotgrønnsaker i pepperotbuljong

Fremgangsmåte

Lammelåret brunes godt og legges i en langpanne. Tilsett smøret i pannen sammen med rosmarin, sitron og løk.

Hell dette over låret og gni inn sammen med salt og pepper. Stekes ved 120 grader i ca. 2 timer. Bruk kjernetemperatur og ta ut ved 60 grader. La hvile i minimum 20 minutter.

Grønnsakene og potetene kuttes i grove skiver og kokes sammen med pepperrot i 20 minutter i lammekraften. Smakes til med salt og pepper.

Skjær kjøttet fra beinet og servér med grønnsakene og buljongen.

Dette er en lettere utgave av den tunge lammesteika med fløtepoteter; et måltid man føler seg opplagt av og som har masse smak.

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Sendt inn av KSL Matmerk

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg
+
Godbiter i pollisten

Feir kjærligheten med disse lekre boblene fra et pol nær deg

En chardonnaychampagne er å finne på de 60 + største polutsalgene – perfekt for valentinsdagen den 14. februar.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin
+
Mat og vin i kombinasjon

Ostefondue er den ultimate kveldskos: Smeltet ost, gammelt brød og fjellvin

At smeltet ost kan gi så mye smak alene, bare med følge av gammelt brød, vet bare den som allerede er en tilhenger av ostefondue på ekte sveitsisk vis. Den perfekte kveldskos som er lett å rigge til selv midt i uka.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne
+
Godbiter i pollisten

Elsker du nebbiolo, blir du garantert forført av denne

For fra Roeros sandjordmonn kommer noen av de mest elegante uttrykkene av druesorten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette
+
Ukens vin

Vi får ikke nok av Toscana og spesielt ikke når det er snakk om en legende som dette

Denne rødvinen som smaker aldeles fortreffelig, kommer fra en historisk eiendom eid i dag av en like historisk og ikke minst berømt familie.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Raser mot Oslos bystyre

Den nye videregående skolen for yrkesfag i Oslo sentrum er nå skrotet av bystyret til stor frustrasjon for bransjen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja
+
Ukens vin

Sikre deg en ny og ungdommelig rimelig smak av Rioja

Selv om druen er tempranillo og området er Rioja, snakker vi om en hvitvin.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her