Blåskjell som fyller magen
Foto: Ringnes

Blåskjell som fyller magen

Her får du en blåskjellrett som du absolutt blir mett av. Du skal blant annet gi skjellene følge av bacon.

Fremgangsmåte

Kok opp vann i en liten kjele. Dypp tomatene oppi i 20 sekunder. Overfør til kaldt vann. Fjern så skinnet. Del opp, ta ut frøene og skjær i terninger.

Varm olje i en kjele som rommer blåskjellmengden.

Fres baconterningene til de blir lett gylne. Skru ned varmen litt og fres løk, hvitløk og sjampinjongterninger til mykt men uten at det tar farge. Tilsett tomatene og krydderet og fres litt til.

Deretter hvitvin. Kok inn til væsken er fordampet. Skru opp varmen. Legg en rist i bunnen av kjelen og hell blåskjellene over. Legg på lokk og rist kjelen når det har gått et minutt eller to.

Etter ytterligere ett-to minutter er blåskjellene klare. Avkjøl litt før de tas ut av kjelen. Sett til side og hold varm.

Hell kraften over i en liten kjele. Prøv å unngå å få med evt. sand som ligger i bunnen av den store kjelen. Kok opp og tilsett spinat og deretter fløte.

La koke litt til suppen tykner. Fordel den i dype tallerkener og server blåskjellene ved siden av.

Se alt du kan lage med blåskjell

Her får du svært så praktiske kokketips

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli abonnent på Apéritifs Mat & vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Knallkjøp til de lange grønne
+
Ukens vin

Knallkjøp til de lange grønne

Med denne vinen kan aspargessesongen innvies.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger
Guide
Oppskrifter restemat

Fortsatt fullt kjøleskap etter helgen? Her finner du 28 løsninger

Til 17. mai har vi en tendens til å handle inn for mye. Men fortvil ikke, det er nok av oppskrifter som trenger rester.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre
+
Godbiter i pollisten

Årets 17. mai-bobler er ekstra lekre

De kan bli også dine favoritter. Fantastisk champagnevaluta, den vakreste etiketten, på et pol nær deg.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess
+
Ukens vin

Med store flasker på bordet blir 17. mai-festen en suksess

Magnum eller dobbelmagnum med denne rosévinen matcher alt du planlegger på den store dagen.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt
Matkurs og vinkurs
Winedinner 29. mai i Oslo

Smak 10 sommerviner til nydelig grillmat på Kullt

Fredag 29. mai fyrer Kullt opp grillen og serverer en spesialkomponert 5-retters meny og 10 viner.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser
Dagens rett

Gled familien ekstra i dag med pasta med pølser

Dagens middagsoppskrift er en sikker vinner i barnefamilier. Den er nemlig superrask å lage og inneholder både pølser og pasta. Den perfekte restemiddag.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her