Blomkålsuppe

Ingredienser
1 blomkålhode (700 g)
1,25 l grønnsakbuljong av terning
2 ss hvetemel
1 dl fløte
1 – 2 eggeplommer
salt og pepper

Fremgangsmåte

Rens blomkålen og del den i små buketter. Hakk grove stilker og legg dem til side. Rør en jevning av mel og ½ dl vann. Visp sammen eggeplommene og fløte i serveringsskålen. Kok opp buljongen og legg de hakkede blomkålstilkene i.

Kok buljongen kraftig i 15 – 20 minutter. Sil stilkene fra. Kok blomkålbukettene i 4 – 6 minutter i buljongen til de er så vidt møre., men fremdeles sprø innvendig.

Ta blomkålbukettene opp. Smak suppen til og kok den eventuelt noe sammen hvis blomkålsmaken er svak. Krydre med salt og nymalt pepper hvis det trenges.

Rør jevningen i suppen og og kok den deretter i ca. 5 minutter. Sil suppen under visping over egg- fløteblandingen i serveringsterrinen. Rør blomkålbukettene i den kremaktige suppen.

Server den straks, ev. drysset med hakket persille eller gressløk. Suppen må ikke koke etter at den er blandet med eggeplommen, da skiller den seg.

Sendt inn av Linda Ekstrøm

Forsiden akkurat nå
Nyheter: Storfint besøk med historisk sus i taxfree-butikken
+
Tester

Nyheter: Storfint besøk med historisk sus i taxfree-butikken

Når så imponerende viner som disse finner veien inn i taxfreehyllene er de verd reisen alene. Så kan du plukke med deg en flaske tequila på vei til kassa.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Worlds50Best: Kadeau er tredje beste restaurant i Norden - møt mannen bak suksessen
+

Worlds50Best: Kadeau er tredje beste restaurant i Norden - møt mannen bak suksessen

Selvlært, introvert og stille: Dette til tross er Nicolai Norregaard blitt en kokkestjerne ulik de fleste andre og med totalt 3 Michelinstjerner for sine restauranter Kadeau på Bornholm og i København.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

En smak fra verdens mest unike vinområde
+
Godbiter i pollisten

En smak fra verdens mest unike vinområde

Fra Lisboas berømte kystlinje kommer noen av verdens mest lagringsdyktige viner laget i mikroantall, men også viner til priser som alle kan betale.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Basishyllas skjulte perle til 199,90
+
Ukens vin

Basishyllas skjulte perle til 199,90

Jeg har tidligere kalt denne vinen sykt billig og magi for en liten penge, og det er den fortsatt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

By på en luksuriøs fiskefrikassé med røykt fisk
Dagens rett

By på en luksuriøs fiskefrikassé med røykt fisk

Tradisjonsretter har kommet til heder og verdighet igjen, og i dag serverer vi en nydelig fiskefrikassé til middag.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Her finner du juniutgaven 2025 av Apéritif magasin
+

Her finner du juniutgaven 2025 av Apéritif magasin

Vi tar deg med til Paris, Burgund, Cahors, Alsace og det skotske høylandet.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her