Blondies med mandelmel
Apéritif

Blondies med mandelmel

Blondies er brownies uten kakao eller mørk sjokolade. I denne oppskriften er det også brukt epler og mandelmel, noe som dessuten gjør den glutenfri.

Fremgangsmåte

Kjør smør og sukker til luftig konsistens i miksmasteren. Tilsett egg og vaniljesukker og kjør til luftig masse. Brett inn mandelmel som er blandet med bakepulver og salt. Bland forsiktig til jevn masse. Vend inn sjokoladechipsene, eplebitene og nøttene.

Hell deigen i en liten smurt langpanne på ca 22 x 30 cm. Stek i 30 minutter ved 175 grader. Sjekk med en trepinne. Kaken skal være gjennomstekt, men fuktig. Del opp i biter når den er avkjølt. Den blir ganske løs i fisken og det skyldes mandelmelet.

Tips:
Velger du fettredusert mandelmel, blir kaken lettere. Det blir den også om du dropper sjokoladen. Hvis du ønsker en fastere kake, kan du bruke lik mengde hvetemel. 

Eller kanskje du vil lage brownie

Prøv gjerne denne oppskriftene på brownie og blondie

Få ukentlig kaketips: Abonner på vårt gratis nyhetsbrev  

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette
+
Tester

Nytt øl basis i juli: Sommerøl blir ikke bedre enn dette

Siden det drikkes mye (kjedelig) øl i disse VM-tider, er det på tide å gå for et av alternativene blant sommerens nyheter i basisutvalget på polet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til
+
Guide

I dag ferier vi helnorsk med sild og nypoteter. Og dette drikker du til

En av sommerens vellykkete, om enn ikke like åpenbare, kombinasjoner er spekesild og nypoteter. Her i en modernisert utgave.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den
+
Godbiter i pollisten

Riesling og chardonnay slik du ikke kjenner den

Det er ikke bare at disse vinene kommer fra en anonym adresse i Rheinhessen, men stilen bidrar til å skape ny interesse for Tysklands viktigste og hurtigst voksende vinstiler.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Topp sommerhvitvin for 200 kroner
+
Ukens vin

Topp sommerhvitvin for 200 kroner

Den har alt du trenger for å løfte sommermåltidet.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Lag denne ekstra mettende retten blåskjell-pilaff som i Hellas
Dagens rett

Lag denne ekstra mettende retten blåskjell-pilaff som i Hellas

Det er blåskjellskraften som sammen med tomat gir alle smaken til denne risretten.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest
Dagens rett

Med helgrillet indrefilet av storfe med frisk aspargessalat på menyen blir det fest

Venter du storinnrykk i helgen, er dette noe som vil vekke begeistring hos så vel liten som stor.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her