Blondies med mandelmel
Apéritif

Blondies med mandelmel

Blondies er brownies uten kakao eller mørk sjokolade. I denne oppskriften er det også brukt epler og mandelmel, noe som dessuten gjør den glutenfri.

Fremgangsmåte

Kjør smør og sukker til luftig konsistens i miksmasteren. Tilsett egg og vaniljesukker og kjør til luftig masse. Brett inn mandelmel som er blandet med bakepulver og salt. Bland forsiktig til jevn masse. Vend inn sjokoladechipsene, eplebitene og nøttene.

Hell deigen i en liten smurt langpanne på ca 22 x 30 cm. Stek i 30 minutter ved 175 grader. Sjekk med en trepinne. Kaken skal være gjennomstekt, men fuktig. Del opp i biter når den er avkjølt. Den blir ganske løs i fisken og det skyldes mandelmelet.

Tips:
Velger du fettredusert mandelmel, blir kaken lettere. Det blir den også om du dropper sjokoladen. Hvis du ønsker en fastere kake, kan du bruke lik mengde hvetemel. 

Eller kanskje du vil lage brownie

Prøv gjerne denne oppskriftene på brownie og blondie

Få ukentlig kaketips: Abonner på vårt gratis nyhetsbrev  

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne

Få dagens rett som nyhetsbrev 

Her får du svært så praktiske kokketips

 

Sendt inn av Apéritif

Drikke som passer til denne oppskriften

Forsiden akkurat nå
Rene helsekosten - bare mye bedre
Ukens drink

Rene helsekosten - bare mye bedre

Denne drinken gir deg energi bare gjennom sitt fantastiske utseende. Og så smaker den i tillegg utrolig godt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse
+
Godbiter i pollisten

På jakt etter det rimeligere Burgund? Start med disse

Grégoire Hoppenots Fleurie-er lever opp til at Beaujolais er det «nye» Burgund, med en annen druesort og et annet terroir, men prisene er fortsatt og heldigvis svært moderate.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

Årets første «utevin» er på et pol nær deg
+
Ukens vin

Årets første «utevin» er på et pol nær deg

Med svært moderat alkohol er det svakt påskegul perlende vin du skal gå for. Og du får veldig mye vin for pengene.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen
+
Godbiter i pollisten

Barolo som kosevin – ja, det funker som bare det med 2022-årgangen

Når det er sagt, er det også en vin som trives veldig godt til både lam og vilt.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Skrukkete epler etter ferien? Lag denne deilige eplekaken
Ukens kake

Skrukkete epler etter ferien? Lag denne deilige eplekaken

Lun eplekake med kald vaniljeis eller pisket krem blir et høydepunkt uansett tid på året. Her er en enkel og rask oppskrift.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser
+
Ukens vin

Rosevinsesongen sparkes i gang med herlige viner til supre priser

To varianter av pinot noir, og en morsom ikke helt tørr blandingsrosé i litersflaske. Da er vi i gang.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her