Thekake fra Trøndelag
Foto: Geir Mogen

Thekake fra Trøndelag

Tekake er en tradisjon som for det meste er knyttet til Trøndelag og Nordland. Denne oppskriften kommer fra Melhus Bakeri på Heimdal og dette er deres bestselger. Der i gården heter den thekake.

Fremgangsmåte

Gjærdeig:
Smelt smør (eller margarin), tilsett vann og varm blandingen til ca. 35 grader. Rør ut gjæren i blandingen. Ha i resten av ingrediensene og elt deigen godt i kjøkkenmaskin, først sakte i 6 minutter, før du kan skru opp hastigheten de siste 6 minutter. Bland i rosinene det siste minuttet. Deigen skal være glatt og blank når den der ferdig. Tilsett evt. litt mer mel til deigen slipper bollen.

Hev deigen på et lunt sted til dobbel størrelse i ca. 60 minutter.

Smørkrem (remons):
Bland smør (eller margarin), sukker, kanel og eplemos og pisk i 5 minutter i en kjøkkenmaskin. 

Tips: I stedet for eplemos kan du bruke aprikosmarmelade

Strøssel:
Bland sukker, hvetemel, kokos, margarin og evt. gul konditorfarge hurtig sammen i en kjøkkenmaskin.

Utbaking:
Ha deigen på et melet bord. Del den i fire og kjevle hver leiv ut til ca. 0,5 cm tykkelse. Legg så en leiv på stekeplate med bakepapir, et tynt lag med sviskemarmelade strykes oppå før neste leiv legges over. Stikk noen hull med en gaffel over hele leiven. Gjenta dette med de 2 siste leivene.

Stryk smørkrem på leivene i tynt lag. Fordel strøssel oppå. Strø til slutt på kanel og sukker i sikksakkmønster.

Etterhev kaken i 40 minutter på lunt sted.

Stek thekaken midt i ovnen ved 220 °C i 10 minutter. Avkjøl på rist.

Her finner du veldig mange kakeoppskrifter

Her kan du søke i over 20 000 oppskrifter

Lag din egen personlige kokebok enten ved å legge denne oppskriften direkte inn fra aperitif.nos oppskrifter eller komponere dine egne.

Bli medlem av Apéritifs Mat- og vinklubb og oppnå store fordeler samtidig

Få dagens rett som nyhetsbrev

Få ukens kake som nyhetsbrev 

Sendt inn av Opplysningskontoret for brød og korn Brodogkorn.no

Forsiden akkurat nå
Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca
+

Det unike kjøkkenet og råvarene er grunnen til at alle ser til Oaxaca

Oaxaca er sentrum for det meksikanske kjøkken. Sterke og lange tradisjoner og et enormt utvalg av råvarer forklarer hvorfor så mange gastronomer søker hit – og at også Michelin har inkludert området i sin første Mexico-guide.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 2

Hvor mezcal er en livsstil
+

Hvor mezcal er en livsstil

Ancestral mezcal er en verden for seg – og er så håndverksmessig og arbeidsintensiv at det blir en livsstil for en produsent som Eduardo Carreño på palenque Candelaría i Oaxaca.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 3

De lekreste bobler finnes på 60+ pol
+
Godbiter i pollisten

De lekreste bobler finnes på 60+ pol

Denne champagne-neoklassikeren er ikke bare nydelig nå, men har dokumentert en usedvanlig god lagringsevne – etter omkorking.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 4

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid
+
Ukens vin

Med denne er suksessen sikret for årets siste måltid

På plass på 180 pol, prisen er utrolig god, og den finnes sågar i magnum, også den til svært god pris.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 5

Denne salaten smaker fortreffelig på årets første mandag
Dagens rett
Brokkolisalat med feta og bacon

Denne salaten smaker fortreffelig på årets første mandag

Brokkoli, rødkål, fetaost og bacon er en innertier-kombinasjon. Her er oppskriften.

Les hele saken

Forsiden akkurat nå - 6

Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten
Dagens rett

Er du matlei, sier du likevel ikke nei til denne retten

Denne reinsdyrpannen har både mye smak og er rask å lage. Perfekt etter årets første søndagstur.

Les hele saken
Få ukentlig nyhetsbrev fra Apéritif rett i innboksen din Hver søndag får du de mest leste sakene fra Apéritif
Les mer om de andre nyhetsbrevene våre her